Kur korumalı TL mevduat sisteminden sadece mevduatın yüzde 6.9'u yararlanabilecek

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, "Kur Korumalı Türk Lirası Vadeli Mevduat" sisteminden yalnızca mevcut mevduatların yüzde 6.9'unun yararlanabileceğini açıkladı.

Kur korumalı TL mevduat sisteminden sadece mevduatın yüzde 6.9'u yararlanabilecek
22 Aralık 2021 - 11:40

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, kur korumalı TL vadeli mevduata ilişkin olarak "Dolar kuruna endeksli TL mevduat uygulaması biraz ölü mü doğdu? Mevcut durumda dolar kuruna endeksleme olanağından mevduatın ancak yüzde 6.9'u yararlanabilecek. Vatandaş mevduat vadesini 3 ayın ötesine uzatmadığı sürece dövize endeksleme söz konusu olmayacak.dedi. 

Aktaş, sistemin çalışması için ciddi bir vade kayması olması gerektiğine işaret ederek şöyle dedi:

"Gerçek kişilerin mevduatının zaten beşte biri, yüzde 21’i vadesizde tutuluyor. Bu mevduatı değil üç aydan uzun vadeye, bir ay vadeliye bile kaydıramazsınız.

Bir aya kadar vadelinin payı yüzde 14, üç aya kadar vadelinin payı ise yüzde 58. Ancak, üç aya kadar vadeli dediğimizden üç aya yakın bir vade anlamı kesinlikle çıkmaz. Bu hesaplar genellikle 32 gün vadeli ve bir ay aşıldığı için de üç ay vadeli sınıfına giriyor.

O zaman da işte geriye yalnızca mevduatın yüzde 6.9’u kalıyor. Daha kısa vadeli mevduattan üç ayın üstündeki vadeye ne kadar kayma olur? Kestirmek zor ama herhalde bu olanaktan yararlanacak mevduatın payı toplamda yüzde 20’leri, 25’leri ancak bulur.

Peki döviz cinsinden tasarruf etmiş olanlar TL’ye geçer mi? Çok zor. Bu uygulamadan yararlanmak için kendinizi en az üç aylığına bağlayacak ve vade bitmeden para çekmek isterseniz tüm faiz hakkınızdan feragat etmiş olacaksınız. Dövizde ihtiyacınız kadarını her zaman satabilirsiniz. Dolayısıyla döviz hesaplarında bir çözülme zor."


YORUMLAR

  • 0 Yorum