KUMPASDER: "28 Şubat Davası FETÖ kumpasıdır"

KUMPASDER, 28 Şubat davasında tutuklanan ve yaş ortalaması 80 olan 13 general hakkında sosyal medya hesabından bildiri yayınladı. KUMPASDER'den yapılan açıklamada "28 Şubat Davası FETÖ kumpasıdır" denildi.

KUMPASDER: "28 Şubat Davası FETÖ kumpasıdır"
04 Ekim 2021 - 15:17
Kumpas Mağdurları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, (KUMPASDER) 28 Şubat Davası'na ilişkin tutuklu bulunan ve yaş ortalaması 80 olan 13 general hakkında açıklama yaptı.

"28 ŞUBAT FETÖ KUMPASIDIR"
KUMPASDER'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Her aşaması ile, kurgulayan (ve tek tek aşina olduğumuz) her bir aktörü ile tam bir FETÖ kumpası olan “28 Şubat Davası” ndan mahkûm edilen emekli komutanların ölüme yatırılışlarının “Kırkını” geçtik.

Yakın bir gelecekte, yaşanan bu hukuksuzluk için yapılacak tek şeyin “helva yemek” olacağından korkuyoruz. Zira eski askerlerin 80’in üzerindeki yaşları bu kaçınılmaz durumu sürpriz olmaktan çıkarıyor.

Bu davanın bir kumpas olduğunu, sürecin hukuksuzlukla, tamamen siyasi amaçlarla sürdürülüp sonuçlandırıldığını anlatmak için ne yapmamız gerekiyor?

Davanın ihbarcısının FETÖ üyeliğinden ihraç edilmiş eski bir “yüzbaşı" olduğunu mu hatırlatalım?

Soruşturmayı yürüten ve davanın iddianamesini hazırlayan savcı ile, tutuklamaları yapan yargıçların sicillerini sayıp, döküp, çoğunun cezaevinde olduğunu, ama tamamının meslekten atıldıklarını mı hatırlatalım?

Davaya delil olarak gösterilen kanıtların tıpkı diğer kumpas davalarda olduğu gibi birileri tarafından özel olarak üretildiğini mi; sanıklar lehine olduğu için göz ardı edilen, hatta saklanan belgeleri hatırlatalım?

Dönemin siyasetteki baş aktörlerinin mahkeme ifadelerini mi hatırlatalım?

Nihayet, bizzat dönemin Başbakanına karşı yapıldığı iddia edilen bir “darbe” davasının Necmettin Erbakan’ın vefatı beklenerek açılmasını mı hatırlatalım, hangisini?

Bu dava ile emekli komutanları “günah keçisi” ilan edenlerin, neyi murat ettiklerini, daha nereye kadar bu davayı kullanmak istediklerini, siyasetle, insanlık ve gerçekler arasında nasıl bir seçim yapacaklarını merek ediyoruz.

Ve yaşadığımız acılardan edindiğimiz deneyimle, bir kez daha gecikmiş adaletin adalet olmadığını, bir gün adaletsizlik yapanların da adalete ihtiyaç duyacaklarını, insan hayatının geri dönüşünün olmadığını ve hiçbir şeyle telafi edilemeyeceğini;

Sanıklar için Anayasa Mahkemesine yapılan “Hak İhlali” başvurusunun ivedilikle ele alınıp değerlendirilmesini saygıyla, bütün kamuoyu ile paylaşıyoruz."

İNFAZLARININ ERTELENMESİ TALEBİ REDDEDİLDİ
Çevik Bir'le birlikte 7 generalin 28 Şubat'a bağlı infazlarının ertelenmesi için yapılan başvuru olumsuz sonuçlandı. Adli Tıp, generallerin cezaevinde kalmasında engel olmadığına kanaat etti.

NE OLMUŞTU?
28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alan 80 yaşın üzerindeki eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan, eski Jandarma Genel Komutanı Fevzi Türkeri, eski Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Erol Özkasnak, emekli Korgeneral Yıldırım Türker ve emekli Koramiral Aydan Erol, Yargıtay'ın kararı onamasıyla tutuklanıp hapse gönderilmişti.

Öte yandan, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) yapılan infaz durdurma başvurusu, “vücut bütünlüğü ya da ruhsal bütünlüğü önemli ve hayati ölçüde etkileyecek sağlık sorununun bulunmadığı” gerekçesiyle reddedilmişti.

Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi, haklarında verilen müebbet hapis cezası kesinleşen 14 emekli askerin rütbelerinin sökülmesi için Genelkurmay Başkanlığı’na yazı göndermişti.

Genelkurmay Personel Başkanlığı, 1632 sayılı "Askeri Ceza Kanunu'nun 30’uncu maddesi ile 926 sayılı" Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu'nun 50’nci maddesi gereğince sanıklar hakkında TSK'dan çıkarma işlemi yapmıştı. Böylece emekli orgeneraller Çevik Bir, Çetin Doğan, Fevzi Türkeri, Ahmet Çörekçi, İlhan Kılıç; emekli korgeneraller Çetin Saner, Yıldırım Türker, Vural Avar, emekli Koramiral Aydan Erol; emekli tümgeneraller Erol Özkasnak, Cevat Temel Özkaynak, Kenan Deniz ve emekli Tuğgeneral İdris Koralp'ın rütbesi sökülmüş oldu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum