Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'dan müzik yasağı yorumu: "Yaşam tarzına müdahale gibi algılatılması bencil ve sinsice"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kaldırılması yerine 24.00'ten 01.00'e çekilen müzik yasağıyla ilgili "Bunun yaşam tarzına müdahale gibi algılatılması bencil ve bir o kadar sinsice" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'dan müzik yasağı yorumu: "Yaşam tarzına müdahale gibi algılatılması bencil ve sinsice"
12 Mayıs 2022 - 09:45 - Güncelleme: 12 Mayıs 2022 - 09:58


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, HaberTürk yayınında Serap Belet, Kübra Par ve Kürşad Oğuz'un sorularını yanıtladı. Ersoy, müzik yasağıyla ile ilgili eleştirilere ilginç bir yanıt verdi.

Ersoy, kaldırılması yerine 24.00'ten 01.00'e çekilen müzik yasağıyla ilgili "Bunun yaşam tarzına müdahale gibi algılatılması bencil ve bir o kadar sinsice" dedi.

Ersoy, "Kültür ve Turizm Bakanı olması vasfıyla tabii ki normalleşme taraftarıyım. Bu hükümetin de görüşü. Ancak ihtiyaçlara devlet aklıyla yaklaştığınızda sadece bir kesimin değil bütün kesimlerin haklarını gözetmeniz lazım" ifadelerini kullandı.

"SES KİRLİLİĞİ"
Ersoy, "Ses kirliliğiyle mücadele anlamında bazı şeyleri belirtmek istiyorum. Ana sıkıntı da burada başlıyor. Ses kirliliğinden turistler otelleri terk ettiği için otellerin kapatılma kararı alındı. Ses gece 2'ye kadar 3'e kadar sınırsız şekilde devam ediyor. İnsanlar otelleri terk etmeye başlıyor. Müziği ile öne çıkan Yunanistan'ın Mikonos adasında bile saat 00.00'dan sonra müzik yayını kesiliyor" ifadelerini kullandı. Ersoy şöyle devam etti:
"Bunun yaşam tarzına müdahale gibi algılatılması bencil ve bir o kadar sinsice. Bu üzerinde siyaset yapılacak bir konu değil. Ortak mutabakat ile çözüm bulunulması gereken bir konu. Pandemide hızlı bir şekilde güvenli sertifikasyon programını başlattık. Herkes uyum sağladı ve başarıyla pandemi sürecini yürüttük. En az hasarla çıktık. Bugün gastronomi zirvesi vardı. Orada arkadaşlara da söyledim. Güvenli turizm sertifikasyon programında olduğu gibi yine aynı şekilde sesi ve ses kirliliğini yönetebileceğimiz bir mutabakatta, sertifikasyonda uzlaşabilirsek aldığımız kararlarla yönetebiliriz. Önemli olan bütün herkesin mutabakatını sağlayarak, başkalarının da haklarını koruyarak. Fazıl Say çok açık bir şekilde 'Ben konserlerimi yapmayacağım' diyor. Pandemiden önce otelimi satacağım diyen çok kişi olmuştu. Sektörün önemli kişiler, bu işin ekonomisini yöneten kişilerle mutabakat yapılır. Bu işin teknolojisi var. Belli bir saatten sonra içeri girilmek kaydıyla bu desibel yönetilebilir.

"BENCE ARTIK NİYET DE OLUŞTU. BUNU BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE ÇÖZERİZ"
Saat 01.00'den sonra yapılan konserden bahsetmek binde 1'i konuşmak gibi. Arkadaşlara 'hızlı bir şekilde hemen toplanalım' dedim, bunu hızlı bir şekilde çözelim. Birimiz mutlu olurken birilerini mutsuz etmeyelim. Ortak mutabakat sağlayarak çözelim. Bunu da elbirliği ile çözeceğiz. Güvenlik Turizm Sertifikası mutabakatla hayata geçti. Bunu da kısa bir sürede çözeriz. Sadece niyet oluşması önemli. Bence artık niyet de oluştu. Bunu birkaç hafta içinde çözeriz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum