Kripto parada 20 milyon dolarlık vurgun: İşleme kapattılar, yöneticiler ortadan kayboldu!

Kripto parada bir vurgun iddiası daha gündemde. Kripto para borsası Humex bir anda işleme kapatıldı, firma yöneticileri ortadan kayboldu. Platformun kurucusu Franko Çonk Enrikuez ve CEO Tank Kaiçe'nin 20 milyon dolarla kaçtığı iddia edildi.

Kripto parada 20 milyon dolarlık vurgun: İşleme kapattılar, yöneticiler ortadan kayboldu!
02 Haziran 2022 - 12:38


Türkiye'de 2021'de faaliyete geçen yabancı sermayeli HUMEX isimli kripto para borsası bir anda işleme kapatılarak, firma yöneticileri ortadan kayboldu.

Platformun kurucusu Franko Çonk Enrikuez ‘in ve CEO’su Tank Kaiçe’nin 20 milyon dolarla yurtdışına kaçtıkları öne sürülüyor. Çinli yöneticinin kendi ülkesinde dolandırıcılık suçundan hüküm giydiği ve bu nedenle Malezya vatandaşlığına geçtiği de iddialar arasında.

TRT Haber'in haberine göre mağdur yatırımcı, “Normalde akşamları karları çekebiliyorduk. Baktım akşam kar yatmış fakat çekme işlemini yapamıyorum. Parça parça olmakla birlikte 12 bin Dolar kadar yatırmıştık maalesef" dedi.

100 BİN TL SERMAYELERİ ÇIKTI
Avukat Mehmet Tufak Koçak, "Humingbırd teknoloji yatırım şirketi ülkemizde 2021 yılında faaliyete geçmiş bir şirkettir. Yaklaşık yirmi milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye'ye geldiklerini söyleseler de ticaret sicilinden anlıyoruz ki yüz bin Türk lirası kadar bir sermayeleri var" bilgilerini verdi.

PARA ÇEKİM İŞLEMİ BİR ANDA DURDURULDU
Platformun kurucusu Franko Çonk Enrikuez‘in ve CEO’su Tank Kaiçe’nin 20 milyon dolarla yurtdışına kaçtıkları, Çinli yöneticinin kendi ülkesinde dolandırıcılık suçundan hüküm giydiği ve bu nedenle Malezya vatandaşlığına geçtiği iddia edildi.

Mağdur çalışan, "Öğlen molasından sonra şirkete döndük arkadaşlarımla birlikte bir gerginlik sezdik. Fakat hiç beklemediğimiz için hala daha olumlu düşünmeye devam ettik. Yaklaşık bir saat kadar bir süre geçti ve ondan sonra artık gitmiş olabilecekleri durumunu düşünmeye başladık" diye konuştu.

Avukat Koçak, "2000 - 2500 kadar mağdur söz konu. Şirket çalışanlarıyla beraber 2600 rakamına ulaşmış oluyoruz. Halihazırda eğer yatırımı devam eden varsa şu an para çekmeleri imkansız. Para çekimine kapalı sistem" dedi.

Mağdur yatırımcı, "Bir tanıdık vasıtasıyla duydum açıkçası. Duyduğumda da çok kar elde edebileceğimi düşündüm. Bunun üstüne de kredi çektim. Ev kredisine de girmiştik. Maalesef ki şu an ne bu krediyi ödeyebilecek durumdayım ne de çektiğim ev kredisini ödeyebilecek durumdayım" ifadelerine yer verdi.

ŞİRKETİN 75 ÇALIŞANI DA MAĞDUR OLDU
Mağdur çalışan, "Bizler hiçbirimiz maaşımızı almadık. Hiçbir hakkımızı alamadık. Zaten maaş gününde gittiler. Hiçbir hakkımız yok şu an. Yani biz de aslında herkes kadar mağduruz" şeklinde konuştu.

Hem yatırımcıların hem de çalışanların şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı.
 
loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum