Kremlin'den Erdoğan hakkında çarpıcı sözler: "Dünyada onun gibisi çok az var"

Rusya-Ukrayna savaşında iki ülke arasında arabulucu rolü oynayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili Kremlin'den övgü dolu açıklama geldi.

Kremlin'den Erdoğan hakkında çarpıcı sözler: "Dünyada onun gibisi çok az var"
03 Nisan 2022 - 21:52


Rusya-Ukrayna savaşı 40 güne yaklaştı. Çatışmalar sürerken yaptırım kararları, müzakere çabalarına ilişkin haberler de gelmeye devam ediyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Türkiye’nin konumuna değinerek, “Türkiye çıkarlarına göre hareket ediyor ve gerektiği yerde açıkça ‘evet’ ya da ‘hayır’ diyebiliyor” ifadelerini kullanarak, “Modern siyasi dünyada Erdoğan gibi çok az insan var” dedi.

“RUSYA, AVRUPA’DAN DAHA BÜYÜK”
Batılı ülkeler tarafından Putin'e karşı alınan yaptırımlar ile ilgili konuşan Dmitriy Peskov, birkaç yıl önce böyle bir şeyin söz konusu bile olamayacağını söyleyerek, “O zamanlar devlet başkanlarına yaptırım uygulanabileceğini hiç kimse hayal bile edemezdi. Böyle bir şey olamaz. Bu mantığın sınırlarını aşıyor. Devlet Başkanımıza da yaptırım uygulamaları, her türlü saçmalığı yapabileceklerini gösteriyor” dedi.

Yine batılı ülkelerin kendisine ve çocuklarına yönelik yaptırım kararlarına özellikle çocuklarının çok şaşırdığını ifade eden Dmitriy Peskov, “Dürüst olmak gerekirse şaşırdım. Özellikle çocuklar için şaşırdım. Çocuklar benden daha çok şaşırdı. Ancak ülkemize karşı atılan dostane olmayan adımların en iyi teyidiydi” ifadelerini kullandı.

Batılı ülkelerin Rusya'ya yönelik yaptırımlarından gelecekte vazgeçeceğini söyleyen Dmitriy Peskov, “Rusya için tam anlamıyla izolasyon modern dünyada ve teknolojik olarak imkansız. Dünya, Avrupa'dan daha büyük. Rusya ise Avrupa'dan daha büyük. Ama er ya da geç diyalog kurmamız gerekecek” ifadelerini kulandı.

“MODERN SİYASİ DÜNYADA ERDOĞAN GİBİ ÇOK AZ İNSAN VAR”
Sözlerinin devamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için her zamankinden farklı ve samimi açıklamalarda bulunan Peskov, Erdoğan'ın tavırları ve siyasi duruşunu överek, “Elbette herkes ABD'lilerin korkunç baskısı altında. Tüm ülkeler egemen konumlarını net bir şekilde belirleyecek gücü bulamıyor. Örneğin bu açıdan diğer ülkeler Türkiye gibi değil. Türkiye ile fikir ayrılıklarımız var elbette, fakat bununla birlikte Türkiye çıkarlarına göre hareket ediyor ve gerektiği yerde açıkça ‘evet' ya da ‘hayır' diyebiliyor. Bu açıdan elbette modern siyasi dünyada Erdoğan gibi çok az insan var” dedi.

Peskov, muhtemel Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Putin görüşmesine değinerek, “Rusya-Ukrayna müzakereleri açısından ortaya konulan yoğun çabalar sonucunda somut bir belgenin imzalanması aşamasına geleceğimizi ve bunun durumun normalleşmesi için önemli bir adım olacağını umuyorum” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum