Koronavirüste yeni dönem: Küba'da aşılama yaşı 2'ye düştü!

Dünyada koronavirüse karşı aşılama çalışmaları devam ederken, bazı ülkeler aşılama yaşını küçük çocuklara kadar düşürdü. Şili, Sinovac'ın geliştirdiği koronavirüs aşısının uygulanma yaşını 6 yaşa kadar indirirken Küba, aşılama yaşını 2'ye kadar indirdi.

Koronavirüste yeni dönem: Küba'da aşılama yaşı 2'ye düştü!
07 Eylül 2021 - 10:55

Dünyada koronavirüs salgınına karşı aşılama devam ederken vaka ve vefat sayıları yükselmeye devam ediyor. Ülkeler aşılama yaşını kademeli olarak düşürürken, bazı ülkeler küçük çocukların aşı olmasının önünü açtı. Şili Halk Sağlığı Enstitüsü'nden (ISS) yapılan açıklamada, Çin merkezli Sinovac’ın geliştirdiği koronavirüs aşısının 6 yaş ve üzeri kişilere uygulanmasına yönelik acil kullanım onayı verildiği belirtildi.

Enstitü Müdürü Dr. Heriberto Garcia, aşının çocuklarda yüzde 100 oranında antikor ürettiğini belirtti. 23,6 milyon doz Sinovac aşısının ülkeye ulaşmasının ardından Sağlık Bakanlığı, çocuklara aşının nasıl uygulanacağına karar verecek.

Şili, geçtiğimiz aylarda 12 ila 18 yaş arasındaki çocuklara Pfizer/BioNTech aşısının uygulanmasına onay vermiş, ancak aşı dozu eksikliği nedeniyle uygulama bir ay sonra askıya alınmıştı. Sağlık Bakanı Enrique Paris, bu hafta sonuna kadar 14 ve 15 yaş altı çocukların aşılarının yeniden başlatılacağını açıkladı.

Şili, bugüne kadar 19 milyonluk nüfusunun 13 milyondan fazlasını Sinovac aşısı ile aşıladı. Ülkede salgının başından bu yana 1 milyon 641 bin 526 kişide Covd-19 tespit edilirken, 37 bin 108 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

KÜBA'DA AŞI YAŞI 2'YE DÜŞTÜ
Koronavirüse karşı kendi aşılarını geliştiren sosyalist Küba'nın ilaç düzenleme kurumu CECMED, 3 Eylül'de Soberana 2 aşısının 2-11 yaş arasında kitlesel olarak uygulanması için acil kullanım onayı verdi.

Küba bu kararıyla 12 yaş altı çocukları da koronavirüse karşı yaygın olarak aşılayan ilk ülke olacak.

BREZİLYA REDDETTİ
Öte yandan birkaç hafta önce Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu Ulusal Sağlık Gözetim Ajansı (ANVISA), Sinovac aşısının çocuklara ve gençlere uygulanmasını reddetmişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum