Koronavirüse karşı yeni tedbirler tekrar gündemde!

Okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte yaşanacak hareketlilikte vaka sayılarının artış göstermesi bekleniyor. Bu nedenle koronavirüs tedbirlerinin sonbahar ile birlikte tekrar sıkılaştırılması için adımlar atılmaya başlandı. İşte detaylar...

Koronavirüse karşı yeni tedbirler tekrar gündemde!
02 Eylül 2021 - 10:33
Üniversitelerin açılması ve yüz yüze eğitime geçilme kararı alınmasının ardından vaka sayılarında artış bekleniyor. Bu nedenle koronavirüse karşı alınan tedbirlerin, sonbaharla birlikte yeniden sıkılaştırılması için çalışmalar başladı. Yeni tedbirlerin eylül ayının ikinci yarısından sonra alınacağı ifade edilirken, lokanta-kafe ve AVM'ler gibi kapalı mekanlar ile kamu kurumlarına girişlerle ilgili bir dizi önlem gündemde.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre, koronavirüs nedeniyle ölüm sayısının azalmaması, aşıya olan ilginin beklendiği kadar artmaması ve kış aylarıyla birlikte kapalı mekanlara girme zorunluluğu nedeniyle bir dizi yeni önlem gündeme gelecek.

Yeni kararların, eylül ayının ikinci yarısından sonra alınacağı iddia ediliyor. Özellikle üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte, toplumsal hareketlilik de artacak. Veli ve öğretmenler arasında aşısızların sayısında azalma olacağı ve zorunlu PCR
uygulamasının, bu kesimde aşı yaptıranların sayısını artıracağı öngörülüyor.

Tartışılan yeni önlemler ana hatlarıyla şöyle:
  • Öneriler arasında aşı yaptırmayanlara PCR testi zorunluluğu getirilen alanların kapsamının genişletilmesi, AVM’lerin de bu kapsama alınması bulunuyor.
  • Toplantılarda, kapalı mekanlar ve kamu kurumları için ‘ikili’ uygulamalar öngörülüyor.
  • Dışarıya hizmet veren kamu kurumları, lokanta ve kafeler ile kütüphane gibi mekanlara aşısızlar için ayrı bölüm yapılması tartışılıyor. Bunların uygulanmasında güçlükler yaşanacağını dile getirenler de oluyor.
  • Parasız yapılacak PCR testlerinin, bir süre sonra paralı olarak uygulamaya konulmasını dile getirenler de bulunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum