Koronavirüse iyi geldiği söylenen ilacın zehirlediği ortaya çıktı!

Koronavirüse karşı aşılama dünya genelinde sürerken, virüse inanmayanlar ya da aşıya karşı olanlar tarafından kullanılan bir ilaç krize neden oldu. ABD'de virüse iyi geldiği iddiasıyla kullanılan Ivermectin isimli ilacın zehirlediği ortaya çıktı.

Koronavirüse iyi geldiği söylenen ilacın zehirlediği ortaya çıktı!
26 Eylül 2021 - 16:10

Dünyada koronavirüse karşı aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, ABD'de koronavirüse inanmayanlar ve aşıya karşı olanlar tarafından kullanılan bir ilaç kriz yarattı. Virüse karşı iyi geldiği iddia edilen Ivermectin isimli ilacın, kullananları zehirlediği ortaya çıktı.

Sözcü'nün aktardığına göre, henüz bilimsel olarak corona virüsüne karşı etkisi doğrulanmayan Ivermectin isimli ilacın ülkede belirli kesimler tarafından çok yoğun bir şekilde kullanıldığı açıklandı. Resmi verileri inceleyen uzmanlar, “Aşırı doz Ivermectin alarak zehirlenenlerin sayısı iki katına çıktı” açıklamasını yaptı.

Yetkililer sadece bu yıl içerisinde Covid-19’un etkisini azaltmak için aşırı dozda Ivermectin tüketenlerin zehirlenerek öldüğünü duyurdu. Financial Times, 2020 yılında 23 kişinin yaşamını yitirdiğini aktarırken, yetkililer corona virüsü salgınından ölenlerin bazılarının aşırı dozda Ivermectin’den öldüğünü tahmin ediyor.

İLAÇ ATLARDA KULLANILIYOR
Normalde atlardaki paraziti yok etmek için kullanılan Ivermectin, nadir durumlarda insanlar tarafından da düşük dozlarda kullanılabiliyor. Ivermectin’in aşırı dozunda koma, halüsinasyon görme, baş dönmesi ve sinir sisteminin bozulması gibi belirtiler gözüküyor.

Ülke genelinde Ivermectin kullanımının artmasıyla birlikte ABD Gıda ve İlaç Dairesi geçen ay bir tweet paylaşmıştı. Paylaşımda, “Siz bir at değilsiniz. Siz bir inek değilsiniz. Gerçekten, kullanmayı bırakın” açıklamasını yaptı.

İlaç üzerinde yapılan ilk test sonuçları Ivermectin’in bazı Covid-19 hastalarında ölüm oranını azalttığını ortaya koysa da ABD Gıda ve İlaç Dairesi, şu an elde edilen verilerin virüsün tedavisinde kullanılıp kullanılmayacağına dair kesin bir karar verilmeyeceğini duyurdu. Yetkililer şu an bu ilacı Covid-19’un tedavisinde kullanımına onay vermiyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum