Koronavirüs rehberi güncellendi: Öğrencilerin karantina süresi değişti

Sağlık Bakanlığı, temaslı takip rehberini yine güncelledi. Okullarda yakın temaslı kabul edilen öğrencilerin karantina süresi değişti. Buna göre, temaslı öğrencilere uygulanacak karantina süresini 4 gün olarak belirlendi. 

Koronavirüs rehberi güncellendi: Öğrencilerin karantina süresi değişti
03 Ekim 2021 - 09:33

Okulların açılmasıyla birliktek öğrenciler arasında vaka sayıları artışa geçti. Sağlık Bakanlığı ise temaslı takibi rehberini güncelledi. Buna göre yakın temaslı kabul edilen ilk ve orta ögretim öğrencilerine karantina 4 gün uygulanacak. 5'nci günde yapılan PCR sonucunun negatif olması durumunda izolasyon sonlandırılacak.

TEST YAPILMAZSA 10. GÜNDE BİTECEK
Haber Global'den Ozan Ulaş Caymaz'ın haberine göre PCR yapılmadığı durumda ise 10'ncu günde maske ve mesafe kuralına uyarak karantinaları sonlandırılarak okula devam edecekler.

NEGATİF VE AŞILI TEMASLIYA KARANTİNA YOK
Sağlık Bakanlığı, 17 Eylül'de 'Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi'nde de değişikliğe gitmişti. Buna göre tam aşılı temaslının HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak; 5'inci gün PCR testi negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak.

TESTİ POZİTİF ÇIKAN ÖĞRENCİLER DEVAM
Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, testi pozitif çıkan öğrencilerle ilgili olarak 1 hafta sonra testin negatif çıkması durumunda 14 gün karantina sürecini beklemeden tekrar sınıfa dönebileceği sinyalini vermişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum