KKTC'de 5 gündür yeni koronavirüs tespit edilmedi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, KKTC’deki koronavirüs salgınında yaşanan son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

KKTC'de 5 gündür yeni koronavirüs tespit edilmedi
24 Nisan 2020 - 21:01


Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını etkisini arttırmaya devam ederken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 5 gündür yeni koronavirüs vakası tespit edilmedi.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, KKTC'deki koronavirüs salgınında yaşanan son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Tatar, KKTC'de 9 Mart'ta tespit edilen ilk koronavirüs vakasının ardından ülkedeki uçuşların askıya alındığını, sınırların, okulların ve devlet kurumlarının kapatıldığını, şehirlerarası yolculuğun yasaklandığını ve ülke genelinde akşam 21:00'den itibaren sokağa çıkma yasağının uygulandığını dile getirdi.

7 KİŞİ GÖZLEM ALTINDA 
Başbakan, ülkede virüs salgınında 5 gündür yeni vakanın tespit edilmediğini aktarırken, 7 kişinin ise hastanelerde gözlem altında tutulduğunu açıkladı. Tatar, ilk günden bu yana Türkiye Sağlık Bakanlığı ile temas halinde olduklarını ifade etti.

Başbakan, salgındaki vaka sayısında yatay seyrin bittiğini ve düşüşe geçtiğini aktarırken, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) KKTC'den çok daha kötü durumda olduğunu vurguladı.

1974'DEN BU YANA İKİNCİ BÜYÜK MÜCADELE
KKTC Başbakanı, koronavirüs salgını hakkında ‘'Kıbrıs Türklerinin 1974'den bu yana verdiği ikinci büyük mücadele'' ifadesini kullanırken, bu kritik süreci eskiden olduğu gibi birlik, beraberlik ve anavatan Türkiye'nin destekleri ile aşacağız açıklamasında bulundu.

86 KKTC İNGİLTERE'DE HAYATINI KAYBETTİ
Başbakan, 2 bin vatandaşı çeşitli ülkelerden Türk Hava Yolları (THY) desteği ile tahliye ettiklerini ifade ederken, Almanya'nın 800 vatandaşını tahliye etmediğini KKTC'de karantinaya alınması istediğini aktardı.
Tatar, 30 Alman vatandaşını tedavi ettiklerini ve ülkelerine gönderdiklerini açıklarken, 86 KKTC vatandaşının ise İngiltere'de koronavirüs nedeni ile hayatını kaybettiğini dile getirdi.

KISITLAMALARIN GEVŞETİLMESİ KONUSUNDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI
Başbakan Tatar, salgınla mücadele kapsamında alınan önlemlerin gevşetilmesi konusunda çalışmalar yapıldığını ifade ederken, normalleşme sürecinde 4 Mayıs tarihinin gündemde olduğunu aktardı.

EKONOMİK OLARAK TÜRKİYE'YE ENTEGREYİZ
Tatar, ilk etapta temasın az olduğu küçük işletmelerin tekrardan açılacağını dile getirirken, kafe, eğlence merkezi ve okulların son etapta açılacağını ifade etti. KKTC Başbakanı, ekonomik hayatı kademeli olarak açılacağının altını çizerken, ülke ekonomisinin turizme, yüksek öğrenime ve konut satışlarına bağlı olduğunu dile getirdi.

Başbakan, salgın nedeni ile otellerin ve okulların boş olduğunu, yabancılara yapılan konut satışlarının ise durduğunu açıklarken, KKTC, ekonomisinin durgunluk yaşadığını ifade etti. Tatar, KKTC'ye yıllardır uygulanan ambargo ve kısıtlamalara rağmen bu süreci başarılı bir şekilde yönettiklerini aktarırken, ekonomik olarak Türkiye'ye entegre olduklarını ve orada yaşanan durumları yakından takip ettiklerini açıkladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum