Kızılay Başkanı Kerem Kınık'tan 13 maaş iddiasına yanıt: "Tek maaş alıyorum"

Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın 13 farklı şirkette yönetici olduğu ve 13 maaş aldığı iddia edilmişti. Söz konusu iddia hakkında açıklama yapan Kınık, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde öğretim üyesi olduğunu ve sadece buradan maaş aldığını söyledi.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık'tan 13 maaş iddiasına yanıt: "Tek maaş alıyorum"
22 Ağustos 2021 - 12:40
Bağış isteğiyle zaman zaman halkın tepkisini çeken Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın 13 farklı şirkette yönetici olduğu ve 13 maaş aldığı öne sürülmüştü. Kerem Kınık, hakkındaki iddialara dair açıklama yaptı. Kınık, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde öğretim üyesi olduğunu ve sadece buradan maaş aldığını belirtti.

Kızılay'dan yapılan yazılı açıklamada, CHP Milletvekili Atila Sertel'in soru önergesi olarak öne sürdüğü iddiaların, hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığı ve Ticaret Odası kayıtlarındaki bilgilerin güncellikten uzak olduğu kaydedildi.

Ayrıca Kerem Kınık'ın Kızılay'daki başkanlık görevinden ücret almadığı ve gönüllü yerine getirdiği ifade edildi.

Kızılay'dan yapılan açıklama şu şekilde:
"12'si İstanbul, 1'i ise Ankara Ticaret Odası'nda görülen kayıtlardaki şirketlerin bir kısmı yıllar önce kapatılmış bir kısmındaki kayıtlar da güncelliğini yitirmiştir. Diğer kayıtlar ise Kınık'ın Kızılay genel başkanı olması sebebiyle doğal olarak yönetim kurulu başkanlıklarını yürüttüğü, Türkiye Kızılay Derneğine gelir getirmek amacıyla oluşturulan Kızılay Yatırım AŞ'nin iştiraklerine ait bilgilerdir. Kınık, Sağlık Bilimleri Üniversitesinde öğretim üyesidir ve sadece buradan maaş almaktadır. Kızılay Yatırım AŞ'nin iştiraklerinden doğan ve yasanın öngördüğü sınırların çok altında olan tahakkuklar ise yasal kesintilerin ardından süreç içerisinde yine insani yardıma döndürülmektedir. Kızılay gibi önemli bir kurumun genel başkanı adına ortaya atılan böyle bir iddiayı, Kızılay'ın ilgili birimlerinden de bilgi almadan kesin yargı içeren bir dille gazetenin manşetine taşımak, gazetecilik ilkeleriyle hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır. Buna ilişkin Kızılay ve Genel Başkan Kınık yasal haklarını sonuna kadar kullanacaktır.

Kızılayın milleti ile kurduğu bir buçuk asırlık bağ, koparılmaya çalışılmaktadır. Kızılaycılar aylardır önce Karadeniz seli, ardından orman yangınları, onun ardından yeniden Karadeniz seli olmak üzere tüm afetlerde gece gündüz özveriyle görev yapmaktadır. Bazıları aylardır evlerine bile uğrayamamıştır. Bu özveriyi görmeden, hatta görülmesini bile engellemeye çalışarak yürütülen bu karalama kampanyasının, ihtiyaç sahipleri lehine olmadığı çok açıktır. Kimlerin lehine olduğunun yorumunu ise milletimizin takdirine bırakıyoruz. Kızılay'ın tamamen kötü niyetle hazırlanmış bu haberle ilgili olarak tüm yasal haklarını sonuna kadar kullanacağını tekraren bildirir, hayırseverlerimize ise yaptıkları her hayrın bihakkın yerin ulaştığını bir kez daha hatırlatırız."

YORUMLAR

  • 0 Yorum