Kira artışına getirilen yüzde 25 sınırı nasıl uygulanacak? İşte kira düzenlemesinin detayları...

Kira fiyatlarına yapılan fahiş zamların ardından kira artışlarına yüzde 25 sınırı getirilmişti. 1 Temmuz 2023'e kadar geçerli olacak düzenlemenin detayları merak konusu oldu. Peki, yeni kira zammı düzenlemesi nasıl olacak? İşte kira artış oranı düzenlemesiyle ilgili tüm ayrıntılar...

Kira artışına getirilen yüzde 25 sınırı nasıl uygulanacak? İşte kira düzenlemesinin detayları...
09 Haziran 2022 - 13:03


Konut fiyatlarındaki artış ve yüksek enflasyonla birlikte ev kiralarında da fahiş artışlar yaşandı. Ev kiralarına gelen rekor zamların ardından kira artışlarına yüzde 25 sınırı getirildi.

Yasanın yürürlüğe girdiği tarih ve daha sonraki tarihlerde yapılan kira sözleşmelerini kapsayacak olan bu düzenlemenin 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli olacağı açıklandı. Milyonlarca ev sahibi ve kiracı ise düzenlemenin detaylarını merak ediyor. İşte kira artış oranı düzenlemesiyle ilgili tüm ayrıntılar...

NTV canlı yayınına katılan Gayrımenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz en çok sorulan 6 soruyu şöyle yanıtladı: 

1- Geçmişe dönük yapılan kira anlaşmalarını da etkileyecek mi?
TBMM'de yeni kabul edilen kira artışı sınırının uygulanabilmesi için 1 Temmuz'da başlayıp 30 Haziran'da biten sözleşme olması gerekiyor. Düzenleme, halihazırda oturan ve oturmaya devam eden özellikle de 1. ve 5. yılı arasında uzama dönemi gelmiş kiracılar için bir can simidi oldu. Daha çok eski kiracıları koruyan bir düzenleme söz konusu oldu.

2- Geçimini kira geliriyle sağlayan ev sahibi dava açabilir mi?
O vatandaş (ev sahibi) dava açabilir. Beşinci yılını dolduran kiracılar için mal sahiplerinin kira tespit davası açarak kirayı yükseltme hakkı var. Orada bir yüzde 25 limiti yok. Öte yandan bu kalıcı değil, geçici bir düzenleme.

3- Kira tespit davası açan ev sahipleri ne yapacak?
Ev sahibi kira tespit davası için ihtarname çekmiş ise ve kiracı 5.yılı doldurmuşsa davayı açar, mahkemeye gider, mahkeme bilirkişi atar. Tüm kriterler bilirkişi tarafından tespit edilir. Hakim, hakkaniyet oranında indirim de uygulayarak kirayı yeniden belirler. Kiracı kira dönemi gelince yüzde 25 artış yapacak. Fakat kiracı 5. yılını doldurduysa ev sahibi bunun üzerinde bir artış da talep edebilir.

4- Yasa Meclis'ten geçmeden önce yapılmış kira sözleşmeleri devam eden vatandaşlar da yüzde 25'lik artış sınırına geri dönme hakkına sahip olabilirler mi?
Bu kira artış sınırının uygulanabilmesi için 1 Temmuz'da başlayıp 30 Haziran'da biten kira sözleşmesi olması gerekiyor. Yani 1 Temmuz'da yenilenen kira sözleşmesi olmalı. 

5- Ev sahibi evi satarsa haklarım ne olacak?
Ev satıldığı takdirde kiracının eski kira sözleşmesi devam eder. Yeni malikin mevcut kiracıya iki hakkı var. Ya 6 ay süre verir ya da eski kira sözleşmesinin bitim tarihinde 1 ay içerisinde dava açabilir. Yeni malikin dava açabilmesi için ihtiyacı olduğunu ispat etmesi gerekir. 

6- Haziranda sözleşmesi yenilenen vatandaş ne yapacak?
Mesela bu ay sözleşmesi yenilenenler bu fırsattan faydalanamaz. Onlar açıklanan en son TÜFE 12 ay ortalaması olan yüzde 39.33 oranında zam yapmak durumunda. Geriye dönük bir uygulama olmaz.


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum