Kimliklerde yeni dönem! Elektronik imza için kullanılabilecek

Kimlik kartlarında yeni dönem resmen başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, kimlik kartlarının güvenli elektronik imza için de kullanılabileceğini açıkladı.

Kimliklerde yeni dönem! Elektronik imza için kullanılabilecek
16 Ekim 2021 - 09:26

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) başvuru sahiplerinin kimliklerinin T.C. Kimlik Kartı vasıtasıyla uzaktan doğrulanarak T.C. Kimlik Kartlarına uzaktan NES yüklenebileceğini, böylece kimlik kartlarının güvenli elektronik imza atabilmek için de kullanılabileceğini açıkladı.

Sayan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:
"Elektronik İmza Kanununun Uygulanması Yönetmeliğindeki yapılan değişiklik, bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Nitelikli Elektronik Sertifika(NES) başvuru sahiplerinin kimlikleri, TC Kimlik Kartı vasıtasıyla uzaktan doğrulanarak, TC Kimlik Kartlarına uzaktan NES yüklenebilecek. Böylece düzenleme ile Kimlik Kartları güvenli elektronik imza atabilmek için de kullanılabilecek. Değişiklik, memleketimize ve sektörümüze hayırlı olsun."

YÜZ YÜZE İŞLEM ZORUNLULUĞU BİTİYOR
Kullanıcılar birkaç önemli işlem dışında her işi için e-İmza kullanabilecek. Islak imzanın zorunlu olduğu alanlar olan veraset, evlenme ve üçüncü tarafın şahitliğine ihtiyaç duyulan emlak alım satım işlemi gibi durumlar kapsamın dışında tutuluyor.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum