Kemal Sunal'ın Zübük filmi neden yayınlanmıyor? RTÜK'ün cevap vermediği 'Zübük' sorusu!

Kemal Sunal'ın başrolünde oynadığı 'Zübük' filmi, yıllardır Türk televizyonlarında yayınlanmıyor. 'Zübük' filmi hakkında RTÜK'e CİMER üzerinden yönelttiğimiz sorulara ise yasal sürenin dolmasına rağmen henüz cevap verilmedi. Peki 'Zübük' filmine sansür mü uygulanıyor? RTÜK hangi sorulara cevap vermedi? İşte detaylar...

Kemal Sunal'ın Zübük filmi neden yayınlanmıyor? RTÜK'ün cevap vermediği 'Zübük' sorusu!
16 Mayıs 2021 - 08:53 - Güncelleme: 16 Mayıs 2021 - 12:35
İREM KARAGÖZ / AYKIRI

Aziz Nesin tarafından 1961 yılında yazılan “Zübük” romanı, 1980 yılında Kartal Tibet ve Atıf Yılmaz tarafından sinemaya uyarlandı. Başrollerinde Kemal Sunal, Metin Serezli ve Nevra Serezli gibi usta isimlerin yer aldığı Zübük filmi, Türk siyasetindeki sorunları ve siyasi yozlaşmayı konu alan bir kara komedi. Yayına girdiği 1980 yılından günümüze kadar da ilgi ile takip edilen film, son yıllarda Türk televizyonlarında yayınlanmıyor.

Zübük'ün yıllardır televizyonlarda yayınlanmaması ve filmin yapımcısı olan Erler Film’in Youtube kanalında da bulunmaması 'Zübük' filmine sansür uygulandığı iddialarını gündeme getirdi. Söz konusu iddiaları AYKIRI, RTÜK'e sordu. Ancak RTÜK'ten yasal süre dolmasına rağmen cevap gelmedi.

RTÜK’TEN DE CEVAP YOK
Konu ile ilgili CİMER üzerinden RTÜK’e sorulan “Herhangi bir televizyon kanalına Aziz Nesin'in romanından sinemaya uyarlanan 1980 yapımı 'Zübük' filmini yayınladığı için ceza verilmiş midir? Verildiyse ne cezası verilmiştir?” sorusuna 15 günlük yasal süre dolmasına rağmen cevap verilmedi.YAYIN HAKLARI KANAL 7’DE İDDİASI
Zübük filminin yayın haklarının 2006 yılında Kanal 7 tarafından satın alındığı ve televizyon kanallarında yayınlanmasına izin vermediği yönünde iddialarda söz konusu. 

Kanal 7 ise bu iddialara, “Zübük filminin hakları şirketimize ait değildir. Sinema filmlerinin sahipliği çeşitli firmalarda olup, Kanal 7, filmlerin gösterim haklarını satın alır. Zübük filmi ve Kanal 7 ile ilgili sosyal medyada bahsi geçen iddiaların kurumumuzla ilgili kısmı tümüyle gerçek dışıdır” şeklinde cevap vermişti.

Yıllardır televizyon kanallarında yayınlanmayan ve YouTube'da da bulunmayan ‘Zübük’ filminin yayınlanmasının yasaklanıp yasaklanmadığına dair resmi bir cevap verilmedi. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Altan
    1 ay önce
    Zübük filmini haber yapmanız ve RTÜK 'e sormanız çok iyi oldu. Ben de senelerdir merak ediyorum. Rahmetli Kemal Sunal' ın en beğendiğim filmidir "Zübük".