Kemal Kılıçdaroğlu, üçüncü ittifak hakkında konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, son dönemde tartışılan üçüncü ittifak konusu hakkında açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, "Üçüncü ittifak çıkarcı siyasetin kirli söylemlerini sonlandırması açısından önemli” dedi

Kemal Kılıçdaroğlu, üçüncü ittifak hakkında konuştu
24 Ocak 2022 - 12:28 - Güncelleme: 24 Ocak 2022 - 12:30


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının kim olacağı noktasında bir sorun yaşanacağını düşünmediğini, bu konuyu zamanı gelince diğer parti liderleriyle görüşeceklerini dile getirdi.

Üçüncü ittifak arayışlarını demokrasi açısından önemsediğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, “Sürekli siyasal zemin kaybeden bir parti ve onun küçük ortağı, Millet İttifakı içinde olmayan bir partiyi ittifakın içindeymiş gibi göstererek siyaset yapıyorlar. Üçüncü ittifak çıkarcı siyasetin kirli söylemlerini sonlandırması açısından da önemli” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet'ten Sertaç Eş'in haberine göre, Kemal Kılıçdaroğlu "üçüncü ittifak" konusuna yaklaşımını şöyle anlattı:
"Üçüncü ittifak, gazetelerden okuyunca, doğrusunu isterseniz Cumhur ve Millet İttifakı dışında kalan partilerin bir araya gelip üçüncü bir ittifak oluşturmaları demokratik zeminin gelişmesi açısından son derece olumlu bulduğumu ifade edeyim. Birden fazla nedeni var. Birinci nedeni şu: Az önce ifade ettim, üçüncü ittifak, diğer iki ittifak içinde yer bulamayan partiler, üçüncü bir ittifak oluşturarak parlamentoya daha güçlü gelmenin yollarını arıyorlar. O da bunların demokratik hakkı ve bu haklarını kullanıyorlar. İkincisi; ittifaka dahil olmadığı halde bir parti, ittifaka dahilmiş gibi gösterilerek bir anlamda, bir partinin suçlanmasını veya birden fazla partinin, yani HDP’nin, suçlanmasını ortadan kaldıracaktır. Kimin nerede, hangi ittifak içinde olduğu daha net görülecektir. Dolayısıyla gereksiz suçlamalar ve tartışmalar da bitmiş olacaktır. İkinci büyük yararı da bu. Bu açıdan ben, üçüncü bir ittifakın kurulmasını gayet güzel ve doğru buluyorum."


YORUMLAR

  • 0 Yorum