Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Aday olurum" çıkışına İYİ Parti'den ilk açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "İttifak kabul ederse aday olurum" açıklamasına İYİ Parti'den 2 gün sonra yanıt geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Aday olurum" çıkışına İYİ Parti'den ilk açıklama
17 Aralık 2021 - 16:09

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Cumhurbaşkanı adayı olmayı ister misiniz?" sorusuna verdiği, “İttifak kabul ederse bir sorun yok. İttifak kabul ederse adaylık konusunda, bundan onur duyarım" yanıtına İYİ Parti'den 2 gün sonra açıklama geldi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı bugün yaptığı açıklamada "Tüm genel başkanların aday olma hakkı var ancak Millet İttifakı'nın adayı, ittifakı oluşturan yetkili kurullar ya da Genel Başkanlar tarafından belirlenecek" dedi.

Gerçek Gündem'e konuşan Paçacı "Biz her siyasi partinin genel başkanının aday olma hakkı olduğunu düşünüyor ve buna saygı gösteriyoruz. Ancak Millet İttifakı'nın adayı, Millet İttifakı'nın paydaşları tarafından ortak bir masa etrafında toplanılarak belirlenecek. Önceden aday adayları tabii ki olabilir, herkesin kendi takdiri. Ancak Millet İttifakı'nın adayı, Millet İttifakı'nı oluşturan partilerin yetkili kurulları ya da Genel Başkanları tarafından belirlenecek" dedi.


Adaylık konusunda isimlerin tartışılmasını değerlendiren Paçacı; "Biz İYİ Parti olarak isimler üzerinde değil, ilkeler üzerinde değerlendirme yapıyoruz. O ilkeleri de hem CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hem de Genel Başkanımız Meral Akşener zaten açıkladı. Bizim ilkelerimize göre adayın seçilebilecek olması, tarafsız kalabilmesi, devleti ve yönetimi bilmesi ve güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmalarını sürdürebilecek nitelikte biri olması gerekiyor. Biz böyle birinin aday olmasını istiyoruz. Bu ilkelere uyan bir adayı da Millet İttifakı'nı oluşturan paydaşlar ortak olarak tespit edecek" değerlendirmesini yaptı.

Paçacı, Millet İttifakı'nın belirlediği ilkelerin Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu, Temel Karamollaoğlu ve Gültekin Uysal tarafından her defasında tekrarlandığını dile getirerek "Tüm partiler şu an ilkeler üzerinde mutabakat sağlamış durumda" dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum