Kemal Kılıçdaroğlu'ndan yeni Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu çıkışı: Kendi görevlerine kilitlensinler

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Karadeniz gezisiyle tekrar hararetlenen Cumhurbaşkanı adaylığı konusu hakkında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan açıklama geldi. Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu için "Belediye başkanlarımız kendi görevlerine kilitlensin" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan yeni Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu çıkışı: Kendi görevlerine kilitlensinler
13 Mayıs 2022 - 09:52


Seçimler yaklaşırken Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayının kim olacağına ilişkin tartışmalar sürüyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’un Karadeniz gezisinin Cumhurbaşkanı adaylığına hazırlık olarak yorumlanmasıyla ilgili konuştu.

"GEZİYE BİLGİM DE ONAYIM DA VARDI"
Halk TV yazarı Fikret Bila’ya  konuşan Kılıçdaroğlu, “Ekrem Bey’in gezisinden bilgim de vardı, onayım da vardı. Ben gezisi gayet normal karşıladım. Trabzon’da doğup büyümüş, gençliği orada geçmiş. Akrabaları var. Bayramda ziyaret etmesi gayet normaldir. Gezinin yankılanması da normaldir. Ekrem Bey, İstanbul gibi bir şehrin belediye başkanı. Dolayısıyla popüler bir isim. Gezinin yankılanması bu açıdan da doğal. Ekrem Bey’in Karadeniz’de gördüğü ilgiden çok memnun oldum” dedi.

YAVAŞ VE İMAMOĞLU'NUN ADAYLIĞI
Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı konusunda ise görüşünü koruyan CHP lideri, şunları kaydetti:

“Biz 6’lı masa olarak cumhurbaşkanı adayımızın taşıması gereken nitelikleri belirledik. Adayı 6 lider birlikte belirleyecekler. 6 lider de bu adayın arkasında olacak. Bu konuda bir değişiklik yok. CHP’nin belediye başkanlarına gelince. Belediye başkanlarımızın işlerine kilitlenmeleri gerekiyor. Seçildikleri dönemin sonuna kadar görevlerini sürdürmeliler. Halka verdikleri taahhütleri yerine getirmeleri gerekir. Ben 11 büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlarımızı çok başarılı buluyorum. Sosyal devlet ilkesini belediyelerimiz uyguluyor. İstihdam yaratıyorlar. Kimseyi rencide etmeden sosyal yardımlarını sürdürüyor. Bunun olumlu etkilerini de görüyoruz.”

"HENÜZ ZAMAN VAR"
Kılıçdaroğlu, muhalefetin adayının ne zaman belli olacağı yönündeki soruya ise, “Henüz zaman var. Bu soru bize soruluyor ama henüz Cumhur İttifakı’nın adayı da belli değil. Erdoğan ‘ben adayım’ demedi” yanıtını verdi.

Öte yandan Kılıçdaroğlu, 6’lı masanın, siyasi ahlak yasası, seçim güvenliği, ekonomi, Merkez Bankası, stratejik planlama konularında ortak çalışmalarını sürdürdüğünü vurguladı. Bu çalışmalar tamamlandığında kamuoyuna, iktidar değişikliğinde uygulanacak programında açıklanacağını söyledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum