Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Süleyman Soylu'ya 'bence suç' tepkisi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Süleyman Soylu'nun İBB Başkanı İmamoğlu'na açılan soruşturma için "Bence suç" ifadesini kullanmasına sert tepki gösterdi.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Süleyman Soylu'ya 'bence suç' tepkisi
09 Mayıs 2021 - 12:05 - Güncelleme: 09 Mayıs 2021 - 12:20

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na açılan 'elleri arkada bağlı' soruşturması hakkında söylediği "Ben de saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Bana göre suçtur. Böyle bir görüntü olamaz. Ancak ben buna soruşturma izni vermem" sözlerine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu cevap verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Akıl dışı bir tanımlama. Akılla, hukukla, normal yaşamla bağdaşmayan bir tanımlama. "Bana göre suç..." İyi de siz kimsiniz? Siz ceza kanunu musunuz? Sizin her söylediğinizin yasal düzenleme olduğunu kabul eden bir karar mı var?" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu'na "Ellerini arkada bağlı" soruşturması açılması ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "bence suç" demesi hakkında Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Akıl dışı bir tanımlama. Akılla, hukukla, normal yaşamla bağdaşmayan bir tanımlama. "Bana göre suç..." İyi de siz kimsiniz? Siz ceza kanunu musunuz? Sizin her söylediğinizin yasal düzenleme olduğunu kabul eden bir karar mı var? Bunu söyleyen de işin garip tarafı Türkiye'nin bütün güvenlik görevlilerini yöneten kişi. Size göre suç olduğu andan itibaren yani suç şahsileştiği andan itibaren herkes beğenmediği kişiyi suçlayabilir.

İçişleri Bakanı bu gücü nereden alıyor, bu anlayışı nereden alıyor. Erdoğan'dan alıyor. Erdoğan soğan-patates üreticilerini bile terörist ilan etti, bakkalı bile terörist ilan etti. Balık baştan kokar diye bir atasözümüz var. En tepedeki istediği kişiyi istediği zaman terörist ilan edebiliyor. Bizim 128 milyar dolar nerede sorusunu bile pankartlardan indiriyorlar. Baş öyleyse etrafı da böyle olacaktır kendisine göre suç yaratacaktır. Efendim suçmuş da yine de soruşturma için izin vermeyecekmiş. E ver kardeşim! Suç konusunda soruşturma iznini vermiyorsan o zaman sen suçlusun. Kendisi de kabul ediyor aslında söylediğinin doğru olmadığını. Erdoğan'a yaranmak için böyle bir söylem geliştirmiş. 

Ekrem Bey tutumuyla davranışıyla bir büyükşehir belediye başkanı olarak, herkese saygı duymuştur, inançlara saygılıdır. Kendisi gibi düşünmeyen insanlar da dahil olmak üzere saygılıdır. İstanbul'a ihanet etmemek için çaba harcayan bir belediye başkanıdır. Onun elini kolunu bağlayarak acaba hizmet edemez hale nasıl getiririz diye bir arayış içindeler."


YORUMLAR

  • 0 Yorum