Kemal Kılıçdaroğlu'ndan enflasyon açıklaması: Bu gayriciddi tavrınızdan hemen vazgeçin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TÜİK'in enflasyon açıklamasını ve iktidarı sert sözlerle eleştirdi. TÜİK'e göre yıllık enflasyon yüzde 36.08 ile son 19 yılın zirvesine yükselmişti.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan enflasyon açıklaması: Bu gayriciddi tavrınızdan hemen vazgeçin
03 Ocak 2022 - 11:08 - Güncelleme: 03 Ocak 2022 - 11:18

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı yıllık enflasyon rakamlarının ardından sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
"TÜİK yıllık tüketici enflasyonunu yüzde 36,08 seviyesinde ilan etti. Makyajladıkları rakamlarda bile üretici enflasyonu yüzde 80’e dayanmış. Bu daha az üretim, daha fazla hayat pahalılığı demek. Ey Saraydaki ekonomi dehası, dokunduğun her şeyi eline yüzüne bulaştırdın!

Bu arada metal sanayicileri, emekçilere %17 zam teklif etmişsiniz. Bu TÜİK’ten bile beter teklifinizi not ettik. Köleniz değildir emekçiler, bu gayriciddi tavrınızdan hemen vazgeçin ve emekçilerin alın terlerinin karşılığını verin. Pazarlıkları yakından izliyoruz, bilginiz olsun."

 

TÜİK, merakla beklenen aralık ayı enflasyonunu yüzde 36,08 olarak açıkladı. Oran, 19 yılık en yükseği oldu. Aylık bazda oran yüzde 13,58 oldu. ENAG ise yıllık enflasyonu yüzde 82,81 olarak açıkladı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum