Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Devlet Bahçeli'ye 'HDP' yanıtı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da Gaziler Haftası Buluşması'nın ardından "Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz" açıklamasıyla başlayan tartışmalar hakkında konuştu. Kılıçdaroğlu, "Sorunu çözecek olan organ TBMM'dir. Her politikacı samimi ve dürüst olmalı. Bu ülkeye barışı birlikte getireceğiz. Kavgadan bıktık" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Devlet Bahçeli'ye 'HDP' yanıtı
22 Eylül 2021 - 11:10
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz" sözlerinin ardından başlayan tartışmalar hakkında konuştu. Kılıçdaroğlu, HDP'li Sezai Temelli'nin "Çözümün adresi biz değil, Öcalan'dır" açıklamasına ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "HDP’yi meşru organ görmek demek, PKK’yı muhatap almak demektir" sözlerine yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, "Sorunu çözecek olan organ TBMM'dir. Her politikacı samimi ve dürüst olmalı. Bu ülkeye barışı birlikte getireceğiz. Kavgadan bıktık. Açlık, sefalet, yoksulluk var. Öğrenciler yurt bulamıyorlar, yaptıkları tartışmalara bakın. Namuslu, ahlaklı olan siyasetçi bunları her ortamda dillendirmek zorundadır. Sorun var evet, bu sorun Meclis'te çözülecek" dedi.

BAHÇELİ'YE YANIT
Bahçeli'nin sözlerine değinen Kemal Kılıçdaroğlu, "O zaman HDP'nin TBMM'de başkanvekilliği yaptığı zaman söz istemesinler. El kaldırıp söz istiyorlarsa nasıl el kaldırıp söz istiyorlar. Biraz mantık olur. Hiç kimseyi düşmanlaştırmak gibi bir niyetimiz yok. Bu ülkede 83 milyonun huzur içinde yaşamasını istiyoruz" dedi.

NE OLMUŞTU?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bay Kemal ve İttifakları" belgeselinin ilk bölümünde, "Kürt sorunu çözmek için meşru bir organa ihtiyacımız var. HDP’yi meşru organ olarak görebiliriz" demişti.  HDP'li Sezai Temelli, Kılıçdaroğlu'na "Çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı'dır" yanıtını vermişti.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamasının ardından İYİ Parti Grup Başkanvekili Musavat Dervişoğlu, "HDP’li TBMM Başkanvekili oturumları yönetiyor ve hepimiz de onun yönetimine katılıyor muyuz? Bu meşru mu, gayrı-meşru mu tartışmasına en iyi cevaptır. HDP ile AK Parti arasına sıkışan seçmen çıkış yolunu, üçüncü alternatifi arıyor. Hiç kimse Kürt seçmen kitlesini HDP’nin sadık bendesi olarak görmesin. Siyasetin görevi onlara gidecek yeri göstermektir” demişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Kılıçdaroğlu'nu hedef almıştı. Bahçeli, "HDP’yi meşru organ görmek demek, PKK’yı muhatap almak demektir" ifadelerini kullanmıştı.


YORUMLAR

  • 1 Yorum