Kemal Kılıçdaroğlu: Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun görevlerine devam etmesini istiyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığı hakkında net konuştu. Kılıçdaroğlu, "Belediye başkanlarımızın görevlerine devam etmesini istiyorum" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu: Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun görevlerine devam etmesini istiyorum
06 Kasım 2021 - 14:55 - Güncelleme: 06 Kasım 2021 - 16:09
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karar Tv'de Elif Çakır ve Taha Akyol'un sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın Cumhurbaşkanı adaylığı hakkında net konuştu.

Kılıçdaroğlu, "Belediye başkanları aday gösterilir mi?" sorusuna "Belediye başkanlarımızın görevlerine devam etmesini istiyorum" sözleriyle yanıt verdi. 

Kılıçdaroğlu, "Belediye başkanlarımızın görevlerine devam etmelerini istiyorum. Nedeni de şu: Öncelikle belediye meclislerinde çoğunluğumuz yok. Çoğunluğun olmadığı yerde belediye başkanını başka bir partiye teslim etmek demek. O zaman İstanbullu bize ne diyecek, Ankaralı bize ne diyecek. O bağlamda kafamda soru işaretleri var. Önce bir bulundukları kentin güvenini kazansınlar. Arkadan Türkiye'nin güvenini kazansınlar. Önlerinde bir zaman dilimi var. O zaman dilimi içinde çalışırlar, deneyim kazanırlar, kendilerini gösterirler. O çerçevede görevlerine devam etmelerini istiyorum" ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
- (Cumhurbaşkanlığı adaylığı) Aslında kürsüye çıkınca zaman zaman heyecanlanıyoruz. Ben sözcüğünü fazla kullandığım için partililerden de zaman zaman eleştiri geliyor. Ama bazı vatandaş 'sen ne yapacaksın?' diye soruyor bunun da bir cevabı olabilir. Ama işin doğrusu biz çerçevesinde bakmaktır. Zaten saygın, sağduyulu düşünen bir ittifakımız var. Belki 'ben' yerine 'biz'in kullanılması daha doğru.

-  (Millet İttifakı'nda sorun var mı?) Gazeteci normalde bağımsız biri olarak düşüncesini ifade edebilir ama telkinlerle yazı yazıyorsa orada sorun var demektir. 6 partinin ortak talebi de demokrasi. Aramızda sorun var mı? Benim gördüğümüz kadarıyla hiçbir sorun yok. E her birimiz ayrı partiyiz ama önemli olan şu biz bu ülkeye demokrasiyi getirecek miyiz? Getireceğiz. En son örneğin tezkerede biz hayır dedik İYİ Parti evet dedi ne yaptık kavga mı ettik hayır.

- (Cumhurbaşkanı nasıl olmalı?) Başlangıçta zaten seçeceğimiz güçlü bir cumhurbaşkanı ama bu cumhurbaşkanının alacağı kararları ittifakı oluşturan liderlerle birlikte alması lazım.

- (Cumhurbaşkanı adayı nasıl olmalı?) Devleti tanıması lazım önce bu çok önemli çünkü alınan kararların nasıl süreçler doğuracağını bilmesi lazım. Yine uzlaşmacı olması lazım. Cumhurbaşkanı adayının bütün siyasi partilerle samimi bir görüşme içinde olması lazım. Bunlar uzlaşmacı kimliğinin olması, liyakati koruması, kurumlara müdahaleyi engellemesi, her kuruşun hesabının vatandaşa verilmesi, bütçenin kaynaklarının nereye ne kadar harcandığının hesabını vermesi... Bu pozisyonda bir kişi olursa huzur sağlanacak, atamalar liyakate göre yapılacak, gençlere güven verecek. Gençler özgürlük istiyor, baskı olmasın istiyor, bu gençler bir siyasi partinin kimliği altında da görünmek istemiyor. Ben karamsar değilim. Ülkenin çözülmeyecek sorunu yok aslında.

- ('Erdoğan Kılıçdaroğlu'nu cumhurbaşkanı adayı olarak istiyor' iddiası): Ben Erdoğan'ın beni karşısına göreceği konusunda onun mutlu olacağını sanmıyorum. Onu şu anda en çok rahatsız eden kişi benim. Bu iddialar ittifakı karıştırmak için ortaya atılıyor.

- (Belediye başkanları aday gösterilir mi?) Belediye başkanlarımızın görevlerine devam etmelerini istiyorum. Öncelikle belediye meclislerinde çoğunluğumuz yok. Seçildiler önce bir bulundukları kentin güvenini kazansınlar önlerinde bir zaman var.
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ulaş
  3 hafta önce
  Mantıklı olanda buydu zaten. Cumhurbaşkanı olacak kişi zaten yeni gelecek sistemle sadece gösteriş amaçlı olacak. Eğer ülke lideri olarak İmamoğlu veya Yavaş ı görmek istiyorsanız bunu başbakan seçiminde istersiniz. Bu iki adayda cumhurbaşkanı olarak harcanmamalı.
 • Adam
  3 hafta önce
  Anletlerde sonuncusun sevgili kılıçlar efendi demekki vatandaşın gözünde değilsin. Mansur yavaşın önünü açta seçimde sandığa gidelim. Yoksa yine iktidarı altın tepside sunarsınız yine başa döneriz. Nence bu muhalefettende bir cacık olmayacak gibi.