Kemal Kılıçdaroğlu: İmralı da Kandil de muhatabımız değil!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz" açıklamasıyla başlayan tartışmalara ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, “İmralı da Kandil de muhatabımız değildir” ifadesini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu: İmralı da Kandil de muhatabımız değil!
21 Eylül 2021 - 15:31

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” sözleriyle başlayan tartışmalara ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Halk TV’den Fikret Bila’ya konuşan Kılıçdaroğlu, “Ben görüşümüzü söyledim. Bizim için bu konuda tek adres var o da Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Parlamento dışında bir adres yoktur. İmralı da Kandil de muhatabımız değildir” dedi.

"BÜTÜN PARTİLERE ÇAĞRI YAPIYORUM"
Kılıçdaroğlu, ısrarla parlamentoyu işaret etmesinin nedenlerini ise şöyle açıkladı:
“Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşu dahil en kritik sorunlarını Meclis’te çözmüştür. Meclis millet iradesinin Kabe’sidir. O kadar ki bu Meclis, Mustafa Kemal Atatürk’e başkomutanlık yetkisini bile 3 aylık süreyle vermiştir. Gerek gördüğünde yine belli süreyle yetki vermiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, yetkileri konusunda çok hassastır. Bu nedenle Türkiye yine kritik, çok önemli sorunlarını Meclis’te çözmelidir. Kürt sorununun çözüm yeri de Meclis’tir. Parlamentoyu çözüm yeri olarak gösterirken sadece HDP’ye çağrı yapmış olmuyorum. Bütün partilere çağrı yapıyorum. Bu sorunu Meclis’te hep birlikte, konuşarak, görüşerek çözebiliriz, çözmeliyiz”

“MECLİS DIŞINDA ÇÖZÜM DENENDİ”
Meclis dışında bir çözüm adresi aranmasının stratejik bir hata olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Geçmiş dönemde Meclis dışında çözüm denendi ve başarısız oldu. Ben o zaman da Meclis dışında çözüm aramanın yanlış olduğunu, stratejik bir hata olduğunu söylemiştim. Eleştirilerimi, uyarılarımı dile getirmiştim. Çözüm süreci olarak adlandırılan o dönem başarısızlıkla sonuçlandı. Çünkü adres yanlıştı. Starateji yanlıştı” diye konuştu.

“HDP MEŞRU BİR PARTİDİR”
Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümünde HDP’yi muhatap almasının gerekçelerini ise, “HDP meşru bir partidir. Vatandaştan oy alarak Meclis’e gelmiştir. Meclis’te grubu vardır. Meclis Başkan Vekilliği vardır ve sırası gelince Meclis’i HDP’li başkan vekili yönetmektedir. Bu bakımdan sorunların çözümünde muhataptır” olarak açıkladı.

"ÇÖZÜMDE ÇERÇEVE ANAYASININ İLK DÖRT MADDESİDİR"
CHP lideri Kürt sorununda çözüm çerçevesine ilişkin soruyu ise, “Çözüm parlamentoda ve üniter yapı içinde olacaktır. Tanımlamak gerekirse, çerçeve elbette anayasanın ilk dört maddesidir. Vatanın bölünmezliği, üniter yapısı, bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti’nin nitelikleri çerçeveyi oluşturur. Bütün sorunlar gibi bu sorun da bu çerçeve içinde çözülecektir”  diye yanıtladı.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Adsız
    1 ay önce
    Eyyy kılıçlar kemal senin ne demek istediğini biz çok iyi anladık. Tayibin yarım bıraktığı çözüm süreci belasını (bir bakımdan ihanet) kaldığı yerden devam ettiririm diyorsun. Seninde ne mal olduğun bellide ne yapsın millet tutunacak dal arıyor ama o dallarda hep çürük....