Kemal Kılıçdaroğlu: İktidarımızda Suriyelileri geri göndereceğiz!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay Expo Lansmanı'nda yaptığı konuşmada "İktidarımızda Suriyeli kardeşlerimizi, onların gönül rızası ile kendi ülkelerine göndereceğiz" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu: İktidarımızda Suriyelileri geri göndereceğiz!
27 Eylül 2021 - 15:20

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay Expo Lansmanı'nda konuştu. Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı Hatay'da da Suriyeli sorununa değinen Kılıçdaroğlu, "Suriyeli kardeşlerimize kızmayacağız, onları buraya getirenlere kızacağız. Suriyeli kardeşlerimizin ne kabahati var? Ama göreceksiniz. İnşallah iktidarımızda Suriyeli kardeşlerimizi, onların gönül rızası ile kendi ülkelerine göndereceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:
"Zaman zaman şikayet edilir Suriyeli kardeşlerimizden. Suriyeli kardeşlerimize kızmayacağız, onları buraya getirenlere kızacağız. Suriyeli kardeşlerimizin ne kabahati var? Ama göreceksiniz. İnşallah iktidarımızda Suriyeli kardeşlerimizi, onların gönül rızası ile kendi ülkelerine göndereceğiz.

Suriye'de barışı sağlayacağız. Suriye'de huzuru sağlayacağız. Bütün bunların hepsini gerçekleştirme azim ve kararlılığındayız. Öncelikle Suriye ile barışacağız. Bütün komşularımızla barışacağız. Karşılıklı büyükelçiliklerimizi açacağız.

Döneceğiz Avrupa Birliği'ne diyeceğiz ki, ‘Suriyeli kardeşlerimizin Suriye'de evleri, yolları, okulları, hastaneleri, kreşleri yok. Bunların yapılması lazım. Bunların tamamını yapacağız.’ Bu kardeşlerimizin güvenceye de ihtiyaçları var. O güvenceyi de sağlayacağız. Kendi ülkelerinde huzur içinde yaşayacaklar.

Hatay'daki iş dünyasına, Gaziantep'teki iş dünyasına diyeceğiz ki ‘Oralarda yatırımlar' yapın. Teşvik edeceğiz. Onlardan istediğimiz yaptıkları yatırımların karşılığında elde ettikleri dövizleri kendi ülkelerine getirmeleridir."


YORUMLAR

  • 0 Yorum