Kastamonu Bozkurt'ta sel felaketi: 40 kişi hayatını kaybetti!

Batı Karadeniz'de meydana gelen sel felaketinde can kayıpları artmaya devam ediyor. Kastamonu Bozkurt’ta meydana gelen selde 34 kişi yaşamını yitirirken Sinop’ta 6 kişi sel sularına kapılarak hayatını kaybetti. Toplam can kaybı 40 oldu.

Kastamonu Bozkurt'ta sel felaketi: 40 kişi hayatını kaybetti!
14 Ağustos 2021 - 09:11 - Güncelleme: 14 Ağustos 2021 - 09:13
Batı Karadeniz’de aşırı yağışlar sonucu meydana gelen sel Bartın, Kastamonu ve Sinop’ta etkisini gösterdi. Hayatını kaybedenlerin sayısı 40'a yükseldi. AFAD'dan yapılan son açıklamaya göre, Kastamonu’da 34, Sinop’ta 6 vatandaş hayatını kaybetti.

AFAD'dan yapılan açıklama şöyle:
"11 Ağustos 2021 tarihinde Batı Karadeniz bölgesinde başlayan aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop şehirlerinde sel ve su baskınları meydana gelmiştir. Bartın ili Ulus ilçesi, Kastamonu ili Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ve Sinop ili Ayancık ilçeleri selden etkilenmiştir. Afetin hemen ardından tüm ilgili kurumların personel ve araç desteğiyle tahliye, arama-kurtarma ve müdahale çalışmalarına başlanmıştır.

Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu’da 34, Sinop’ta 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 9 vatandaşımızın tedavilerine hastanelerde devam edilmektedir. Bartın’da kaybolan 1 vatandaşımızı arama çalışmaları devam etmektedir.

Afetten etkilenen il ve ilçelerde kurulan afet koordinasyon merkezleri ile bölgedeki müdahale çalışmalarının eşgüdüm halinde yürütülmesi sağlanmaktadır. Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, afetten etkilenen bölgelerdeki çalışmaların kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, AFAD Başkanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi faaliyete geçirilmiş; tüm çalışma grupları, üst düzey yönetici ve temsilcilerinin katılımıyla 7 gün 24 saat çalışma esasına göre çalışmaya başlamıştır."

250-300 CESET TOPLANDI İDDİASINA AÇIKLAMA
Ayrıca Kastamonu Valiliği tarafından dün yapılan açıklamada, sel felaketinin yaşandığı bölgede, "250- 300 ceset toplandığı ve kimliklerinin tespit edilemediği" yönünde çıkan iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum