Kamu bankaları için kritik karar! Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat bankalarında sermaye artışı yapılacak

Türk Lirası'ndaki erimenin ardından kamu bankalarının sermaye yapısını ve kredi kapasitesini desteklemek için sermaye artışına gidilmesi kararı alındı. Bloomberg'ün kaynaklara dayandırdığı haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan son onay alındığı öne sürüldü.

Kamu bankaları için kritik karar! Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat bankalarında sermaye artışı yapılacak
16 Aralık 2021 - 13:21


Bloomberg'den Aslı Kandemir ve Kerim Karakaya’ya verdiği bilgiye göre yetkililer, liradaki düşüş sonrasında kamu bankalarının sermaye yapısını ve kredi kapasitesini desteklemek için kamu bankalarında sermaye artışına gidilmesine karar verdi.

Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan son onay alınırken Hazine ve Maliye Bakanlığı, sermaye enjeksiyonun büyüklüğü ve yöntemi konusundaki detaylar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor

Sermaye artışı kamu bankalarına son üç yılda yapılan üçüncü sermaye artışı olacak
Türkiye Varlık Fonu konuya ilişkin ilk etapta yorum yapmadı. Halkbank ve Vakıfbank yetkilileri konuya ilişkin Bloomberg'ün elektronik posta ve telefon ile sorularına dönüş yapmadı.

Ziraat Bankası yetkilileri, genel müdürün daha önce kamu bankalarında sermayenin güçlendirilmesine yönelik çalışma yapıldığı yönündeki açıklamalarını işaret etti.

20 MİLYAR LİRALIK ARTIRIM İHTİYACI
Dünya'nın konuya yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre ise en az 20 milyar liralık artırım ihtiyacı var. Alınan bilgiye göre; kur seviyesinin telafisi için VakıfBank'a 7 milyar lira, Halkbank'a ise 14 milyar liralık sermaye artışı gerekliliği hesap ediliyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum