Kadir Gecesi ne zaman, hangi güne denk geliyor? 2021 Kadir Gecesi'ne kaç gün kaldı?

Ramazan ayının içinde bulunmamız ile birlikte Kadir Gecesi tarihi de vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Kadir Gecesi, İslam alemi tarafından genellikle Ramazan ayının 27. gecesi olarak kabul ediliyor. Peki Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi hangi güne denk geliyor? Kadir Gecesi ayın kaçında? işte detaylar...

Kadir Gecesi ne zaman, hangi güne denk geliyor? 2021 Kadir Gecesi'ne kaç gün kaldı?
29 Nisan 2021 - 12:29
Ramazan ayında olmamız nedeniyle vatandaşlar Kadir Gecesi'nin hangi güne geldiği aramaya başladı. Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olan Kadir Gecesi'nde vatandaşlar ibadetler ederek, bu önemli günün manevi atmosferini yaşamak için gün sayıyor.  Bin aydan daha hayırlı gece olarak anılan Kadir Gecesi, Ramazan Ayı'nın 26. günün 27. gününe bağlayan gece gerçekleşecek. Bu özel günde vatandaşlar çeşitli ibadetler ve dualar ile idrak edecek. Peki, Kadir Gecesi ne zaman, hangi güne denk geliyor? İşte detaylar...

2021 KADİR GECESİ NE ZAMAN, HANGİ GÜN?
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı 2021 yılı dini günler takvimine göre İslam aleminin en kutsal gecesi olan Kadir Gecesi bu yıl Ramazanın 26. gününe denk geliyor. Kadir Gecesi bu yıl 8 Mayıs 2021 Çarşamba günü idrak edilecek.

KADİR GECESİ'NİN ÖNEMİ NEDİR?
Kadir gecesi, Yüce Allah’ın insanlığa kurtuluş çağrısı olan Kuran’ın indirilmeye başladığı, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir gecedir.

Kadir gecesi; Yüce Mevla’nın hakkında müstakil bir sure indirdiği ve bu surede, “Doğrusu biz Kur’an’ı Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail O gece, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de inerler. O gece,tan yerinin ağarmasına kadar süren bir esenliktir.” buyurduğu müstesna bir gecedir.

KADİR GECESİ'NDE YAPILABİLECEK İBADETLER
Kadir Gecesi’ni ihya edebilmek için Ramazan ayında ve özellikle de son on gününde teravih namazlarını kılmaya, imkanımız varsa itikafa girmeye çalışmalıyız.

Bu gecelerde mümkün olduğu kadar günahlarımızdan tövbe etmeli, kendimizi hesaba çekmeli, Kur’an okumalı, nafile ve varsa kaza namazı kılmalıyız. Ayrıca bu gecelerde Hz. Muhammed bol bol ‘Allah’ım, sen affedicisin, affı seversin, beni affet’ şeklinde dua etmeyi bize tavsiye etmiştir.

TESBİH NAMAZININ ÖNEMİ
Tesbih namazı cemaatle kılınan bir nafile namaz değildir. Bu konuda Hz. Peygamberden (s.a.s.) de bir uygulama nakledilmediğinden, tesbih namazının cemaatle değil tek başına kılınması uygun olur.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum