Jigolo olma hayaliyle yanıp tutuşuyorlardı, başlarına gelmeyen kalmadı: 168 kişi dolandırıldı

Sanal jigolo sitesi aracılığıyla 42 ilde 182 kişi, jigolo olmak isterken dolandırıldı. Mağdurların 68'i, 1 milyon 100 bin lira dolandırıldıkları iddiasıyla şikayetçi oldu. Mersin merkezli 4 ilde gerçekleştirilen operasyonda 8 kişi, gözaltına alındı.

Jigolo olma hayaliyle yanıp tutuşuyorlardı, başlarına gelmeyen kalmadı: 168 kişi dolandırıldı
13 Ekim 2021 - 16:27 - Güncelleme: 13 Ekim 2021 - 16:34

Kurdukları internet siteleri aracılığıyla jigololuk yaparak zengin olma hayali kuranları tuzaklarına çeken bir çete daha çökertildi. Jigolo sitesi aracılığıyla 182 kişiyi dolandırdıkları belirlenen 8 kişi, Mersin merkezli 4 ilde gerçekleştirilen operasyonla yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin 1 milyon 100 bin lira dolandırdıkları tespit edildi.

82 KİŞİ 1.1 MİLYON LİRA DOLANDIRILDI
Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, kentte ikamet eden bir kişinin başvurusu ile ilgili başlatılan çalışmalar kapsamında, 42 ilde 68 kişinin 1 milyon 100 bin TL dolandırıldığını belirledi. İstanbul, Tekirdağ ve Sivas’ta yapılan eş zamanlı operasyonda 8 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Mersin’de sanal jigolo sitesi üzerinden dolandırılan bir kişinin şikayeti üzerine Siber Suçlarla Mücadele Şubesi’nce çalışma başlatıldı. Şikayetçi sayısı 68'e ulaştı. 

Ekipler, internet sitesini ve bu site ile alakası olarak belirledikleri kişileri 4 aylık teknik ve fiziki takibe aldı. Mersin, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Van, Yalova ve Zonguldak’da ilk belirlemelere göre 68 kişiyi dolandıran şüphelileri yakalamak için harekete geçildi.

VIP VE GOL ÜYELİK DİYEREK PARA İSTEDİLER
Ekipler, müştekilerin internette gezindikleri sırada, jigolo olma ve haftalık yüksek kazanç elde etme vaadinde bulunan bir site ile iletişime geçtiklerini, kolay yoldan para kazanma fırsatı bulduğunu düşünen müştekilerden, Vip ve Gold üyelik gibi isimlerle para talebinde bulunduklarını belirlendi.

Dolandırıcıların müştekilerin yolladığı bilgi ve görüntülerle, bu konuyu aile ve sosyal çevresine duyurarak kendilerini ifşa edecekleri yönünde tehdit ve şantaj yaparak da kazanç sağladıkları belirlendi. Çetenin bu şekilde 42 ilde toplam 182 kişiyi dolandırdığı ancak sadece 68 kişinin şikâyette bulunduğu tespit edildi. Şebeke elemanlarının 68 mağdura ait toplamda 1 milyon 100 bin Türk lirası ile lüks bir hayat sürdüğü ileri sürüldü.

EŞ ZAMANLI OPERASYON
Yapılan teknik takip ve çalışmalar sonucunda kimlikleri belirlenen 8 şüphelinin yakalanmasına yönelik İstanbul, Tekirdağ ve Sivas illerinde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Düzenlenen operasyonda 8 kişi gözaltına alındı. İkametlerde yapılan aramalarda 4 adet hard disk, 4 adet laptop bilgisayar, 8 adet cep telefonu ve çok sayıda sim kart ele geçirildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum