İYİ Partili Koray Aydın'dan iktidara Zaytung benzetmesi: "Ülkeyi öyle bir batıralım ki kimse seçilmek istemesin!"

İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, iktidarın ekonomide Zaytung Modeli uyguladığını belirterek “Bu modelin esası şudur; ülkeyi öyle bir batıralım ki, kimse seçilmek istemesin” dedi.

İYİ Partili Koray Aydın'dan iktidara Zaytung benzetmesi: "Ülkeyi öyle bir batıralım ki kimse seçilmek istemesin!"
12 Aralık 2021 - 14:02 - Güncelleme: 12 Aralık 2021 - 14:13
TBMM Genel Kurulu’nda İYİ Parti Grubu adına Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesi üzerinde konuşan Aydın, müşteri garantili projelerden cevaplandırılmayan soru önergelerine, kamu çalışanlarına yapılacak iyileştirmeden usulsüz ihalelere kadar birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"GARANTİLİ PROJELER, YENİ BİR DUYUNU UMUMİYE FACİASI OLACAKTIR"
Müşteri garantili projelerin her geçen yıl daha da artan bir şekilde Türk ekonomisinin ve dolayısıyla ülkemizin geleceğini ipotek altına alacağını belirten Koray Aydın, “müşteri garantili projeler, Türkiye Cumhuriyeti devleti için yeni bir Duyunu Umumiye faciası olacaktır” diye konuştu.

Müşteri garantili projelerde uyuşmazlıkların çözümünde Türk mahkemeleri yerine Londra mahkemelerinin yetkili olması ile garanti ödemelerinin Türk Lirası yerine Dolar ve Avro ile yapılmasını sert bir dille eleştiren Aydın “bu nasıl yerlilik ve milliliktir” diye sordu.

"BU NASIL YERLİLİK VE MİLLİLİKTİR?"
Koray Aydın şöyle devam etti:
“Türk mahkemelerine güvenmiyorsunuz. Türk lirasına güvenmiyorsunuz. Sonra da lafa gelince yerliyiz ve milliyiz diyorsunuz. Ticari sır diyorsunuz, soru önergelerimize cevap bile vermiyorsunuz. Garanti ödemelerini milletin parasıyla yapıp milletten neyin sırrını saklıyorsunuz? Siz milletin aklıyla alay mı ediyorsunuz? Aklıyla alay ettiğiniz bu millet bunun hesabını sandıkta soracaktır.”

"ÜLKEYİ ÖYLE BİR BATIRALIM Kİ; KİMSE SEÇİLMEK İSTEMESİN"
Koray Aydın, iktidarın ekonomide Zaytung Modeli'ni uyguladığını belirterek, "Bu modelin esası şudur; ülkeyi öyle bir batıralım ki, kimse seçilmek istemesin” dedi.

Aydın,  "İktidarın ekonomi politikası bir usule ve kurala bağlanmadığı için herkes kendine göre bir tanım getiriyor. Faiz, kur, enflasyon politikaları adeta şaka gibi. Söz şakadan açılmışken, sosyal medyada Zaytung diye bir hesap var; şaka, mizah karışık paylaşımlar yapıyorlar. Geçenlerde iktidarın ekonomi modelini ifşa etmişler. Ben de kendilerine katılıyorum. Bu modelin esası şudur: Ülkeyi öyle bir batıralım ki, kimse seçilmek istemesin. Yani arkadaşlar iktidar ekonomide Zaytung Modeli uyguluyor. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar. O sandık gelecek ve bu iktidar gidecek. Her şey iyi ve güzel olacak." ifadelerini kullandı.

"BÜTÇE İKTİDAR VE YANDAŞLARI İÇİN BOLLUK VE ŞATAFAT BÜTÇESİDİR"
İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın bütçenin genelini değerlendirirken de “Bu bütçe yüzde 36 oranında zamlı vergileri ödemeyi vatandaşa, yüzde 36 oranında zamlı garanti ödemelerini yandaşa ayıran bir bütçedir. Bu bütçe, yoksuldan alıp zengine veren bir bütçedir. Özetle bu bütçe; vatandaş için yokluk, kıtlık ve kanaat; iktidar ve yandaşları için bolluk, lüks ve şatafat bütçesidir” şeklinde konuştu.

"FAİZDE NAS VAR DA LÜKSTE, ŞATAFATTA, İSRAFTA YOK MU?"
Faiz-Nas tartışmaları üzerinden Erdoğan’a göndermelerde bulunan ve iktidarın Saray’da “lale devri” yaşadığını ifade eden Koray Aydın şu ifadeleri kullandı:

“Bir de Sayın Erdoğan çıkmış faiz konusunda “Nas” var diyor. Sayın Erdoğan 18 Nisan 2004 tarihinde MÜSİAD’ın 13. Genel Kurul Toplantısı’nda “faiz dünya gerçeği, reddedemeyiz” demişti. Şimdi sormak gerekiyor 2004’te “Nas” yok muydu? Bir zamanlar “paranın dini imanı olmaz” derken “Nas” yok muydu? Faizde Nas var da yolsuzlukta, rantta, haksız kazançta nas yok mu? Faizde Nas var da torpilde, insan kayırmada, ayrımcılık yapmada nas yok mu? Faiz de Nas var da lükste, şatafatta, israfta nas yok mu? Size sadece şu kadarını söyleyeyim, Yüce Allah “yiyiniz içiniz israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez” diyor. Tutturmuşlar bir “itibardan tasarruf olmaz” safsatası, Saray’da lale devrine tam gaz devam ediyorlar. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir israf ve yağma görülmemiştir. İleride tarih yazılırken bu dönem Cumhuriyet tarihinin “lale devri” olarak anılacaktır.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum