İYİ Parti seçim güvenliği sistemi geliştirdiğini duyurdu

İYİ Parti, seçim güvenliği sistemi geliştirdiklerini açıkladı. Açıklama yapan İYİ Parti Seçim İşleri Başkanı Avukat Mehmet Tolga Akalın, oluşturulan İYİ Parti Raporlama ve İletişim Sistemi (İRİS) yazılımıyla ilgili parti teşkilatlarına gerekli teknik eğitimin verildiğini belirtti.

İYİ Parti seçim güvenliği sistemi geliştirdiğini duyurdu
12 Kasım 2021 - 17:57 - Güncelleme: 12 Kasım 2021 - 23:01

İYİ Parti Seçim İşleri Başkanı Avukat Mehmet Tolga Akalın, seçim güvenliği sistemi geliştirdiklerini açıkladı. Açıklama yapan Akalın, İYİ Parti Raporlama ve İletişim Sistemi (İRİS) yazılımıyla ilgili parti teşkilatlarına gerekli teknik eğitimin verildiğini söyledi.

Akalın, “Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim süreci ayrıntılı incelenerek partimizin seçimlere tek başına gireceği varsayımı üzerinden bir sandık teşkilatlanma modeli oluşturduk. Bu çalışmanın hem partimize hem de olası ittifakımıza faydalı olacağı kanaatindeyiz” ifadelerini kullandı.

Akalın, 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri ile 2019 Mahalli İdareler Seçimlerini inceleyerek yeni kararların alındığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu bağlamda, partimizin bulut tabanlı seçim güvenliği sistemini geliştirerek İRİS (İYİ Parti Raporlama ve İletişim Sistemi) yazılımını oluşturduk. Teşkilatlarımıza programla ilgili teknik eğitim verdik. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim süreci ayrıntılı incelenerek partimizin seçimlere tek başına gireceği varsayımı üzerinden bir sandık teşkilatlanma modeli oluşturduk.

Bu çalışmanın hem partimize hem de olası ittifakımıza faydalı olacağı kanaatindeyiz. Bu model kapsamında sandık kurulu üyelerimizin parti üyelerimiz arasından seçilmesi, yine 2018 ve 2019 sandıkları dikkate alınarak mutlaka daha önce oy kullandıkları sandıkta görevlendirilmesi zorunluluğunu genelgeye bağlayarak teşkilatlarımıza gönderdik.

Ayrıca, sandık verilerinin İRİS'e hızlıca aktarılması, seçim günü hem hızlı sonuç alınması ve olası hatalara hızla itiraz edilmesi için ‘okul teknik sorumlusu’ görevlendirilmesine karar verdik"

“SEÇİM HAZIRLIKLARI TOPLANTISI YAPILDI”
Yeni sandık teşkilatlanma modelinin anlatılması için şu ana kadar 30’u aşkın ilde yüz yüze seçim hazırlıkları toplantıları yapıldığını aktaran Akalın, aynı illerde çevrimiçi toplantı platformu üzerinden teknik çalışmalarda da bulunulduğunu bildirdi.

EĞİTMENLER SAHADA OLACAK
Yapılacak olan ilk seçime hazır olmak için eğitmen eğitimleri de düzenlediklerini belirten Akalın şu ifadeleri kullandı:

"13 Kasım-12 Aralık 2021 tarihleri arasında 5 hafta süreyle Cumartesi ve Pazar günleri Genel Merkez Toplantı Salonunda, illerimizden gelecek sandık eğitmen adaylarını eğitecek ve kendilerine eğitmenlik belgelerini teslim edeceğiz. Ortalama 300 sandığa 1 eğitmen düşecek şekilde bir planlama yaptık. Kendi illerinde sandıklarda görev yapacak sandık kurulu üyesi ve müşahitleri eğitmek üzere toplamda 508 eğitmen adayını bu tarihler arasında eğiteceğiz. Buna ek olarak, sayılarının yüksek olması sebebiyle İstanbul, Ankara ve İzmir'in 181 eğitmen adayını ayrıca eğitime tabi tutacağız. Dolayısıyla, toplamda 689 eğitmen Türkiye'nin her köşesindeki sandık kurulu üyeleri ve müşahitleri eğitmek ve seçim güvenliğini temin etmek üzere 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren sahada olacak.”

“SANDIK KURULU ÜYELERİ BELİRLENDİ”
Akalın açıklamasına şöyle devam etti: “İl ve ilçe teşkilatlarımız gerçekleşen son seçimin sandıklarını baz alarak Türkiye genelinde sandık görevlilerimizi, müşahitlerimizi ve okul sorumlularımızı da atamaya başladı. Halihazırda, 81 bin 807 sandığımızın sandık kurulu üyeleri belirlendi. Teşkilat eğitmenlerimiz bu arkadaşlarımızdan başlayarak illerde ve ilçelerde Seçim İşleri Başkanlığımızca hazırlanan Sandık ve Seçim Güvenliği Eğitimini verecek ve seçime kadar bütün sandık kadromuzun eğitim almasını sağlayacaklar. Yine 31 Ocak 2022 tarihine kadar yukarıda inşa ettiğimizi ifade ettiğimiz model kapsamında tüm sandıklarımızın (195.784) temsilci atamalarının tamamlanması konusunda teşkilatlarımızla hedef birlikteliği sağlandı.”

“TÜRKİYE'Yİ LAYIK OLDUĞU ŞEKİLDE YÖNETECEĞİZ”
Gerçekleşecek ilk seçimde Millet İttifakı’nın adayını Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanı olarak ilan ederek, en yetkin ve çalışkan milletvekili kadrosunu Türkiye Büyük Millet Meclisine kazandıracaklarını belirten Akalın, “İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi ülkemizle buluşturacak ve Başbakan adayımız ve Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'in liderliğinde iktidara gelerek Türkiye'yi layık olduğu şekilde yönetecek ve vatandaşlarımızı refaha kavuşturacağız. Bunun yolunun sandık ve seçim güvenliğini temin etmekten geçtiğinin bilinciyle, Seçim İşleri Başkanlığı olarak çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum