İYİ Parti'den Kılıçdaroğlu'nun HDP açıklamasına ilk yanıt!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP açıklamasına İYİ Parti'den ilk yanıt geldi. Kılıçdaroğlu'nun "Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz" sözlerine İYİ Parti Grup Başkanvekili Musavat Dervişoğlu cevap verdi. İşte detaylar...

İYİ Parti'den Kılıçdaroğlu'nun HDP açıklamasına ilk yanıt!
21 Eylül 2021 - 10:11

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz" sözlerine İYİ Parti'den ilk cevap geldi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Musavat Dervişoğlu, Kılıçdaroğlu'nun sözlerine "HDP’li TBMM Başkanvekili oturumları yönetiyor ve hepimiz de onun yönetimine katılıyor muyuz? Bu meşru mu, gayrı-meşru mu tartışmasına en iyi cevaptır" ifadeleriyle yanıt verdi.

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşe yazısında İYİ Parti Grup Başkanvekili Musavat Dervişoğlu’nun, Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP açıklamasına ilişkin görüşüni paylaştı. Sarıkaya’nın yazısının ilgili kısmı şöyle:

“İYİ Parti Grup Başkanvekili Musavat Dervişoğlu ise HDP’nin meşru bir parti olduğunu, bunun en iyi göstergesinin de TBMM’deki temsilinde görüldüğünü vurguladı.

'HDP’li TBMM Başkanvekili oturumları yönetiyor ve hepimiz de onun yönetimine katılıyor muyuz? Bu meşru mu, gayrı-meşru mu tartışmasına en iyi cevaptır. HDP ile AK Parti arasına sıkışan seçmen çıkış yolunu, üçüncü alternatifi arıyor. Hiç kimse Kürt seçmen kitlesini HDP’nin sadık bendesi olarak görmesin. Siyasetin görevi onlara gidecek yeri göstermektir.

Dervişoğlu, Kılıçdaroğlu’nun bu kapsamda İmralı’yı gayrı-meşru olarak görmesini anlamlı bulduğunu ve desteklediğini belirtti…

Kürt seçmeni kendi hanesine kimsenin yazmaya hakkı olmadığını, sorunların çözüm yerinin de gayrı meşru yerler dışında TBMM olduğunun da altını çizdi.

Temelli’nin çıkışı aslında daha önce de aynı cümleyi farklı versiyonda söyleyen Kılıçdaroğlu’nun elini güçlendirdi…”

KEMAL KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?
Kılıçdaroğlu, bir belgesel için yaptığı açıklamada “Devlet dediğiniz kurum gayrı meşru bir organla muhatap olmaz. Erdoğan, bunu yaptı. Devleti İmralı (Öcalan) ile muhatap kıldı mesela… İmralı meşru bir organ değil. Meşru organ kimdir? HDP’yi meşru organ olarak görebiliriz. Eğer bu sorun çözülecekse meşru bir organla çözebiliriz…” ifadelerini kullanmıştı.

HDP, "BİZLE DEĞİL ÖCALAN'LA GÖRÜŞÜN" DEMİŞTİ
HDP'li Sezai Temelli de CHP liderinin bu açıklamasına, “Kürt sorununun çözümünün yegane muhatabı HDP değil ama bu sorunun çözümü adına bugün demokratik siyaseti var eden ve kolaylaştıran başlıca aktör HDP'dir. Ama asla unutulmaması gereken şey demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı'dır. Süreci tıkayan, toplumsallaştırmayan ve masayı deviren AKP çözümsüzlükten medet umarken bu anlayışın çıkmaz sokak olduğu artık görülmelidir” diye yanıt vermişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum