İşverenlerden asgari ücret açıklaması: Brüt en az 5000 TL olmalı

Asgari ücretin ne kadar olacağı merak konusu olurken bir açıklamada işverenlerden geldi. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, asgari ücretten vergi alınmamasını ve brüt olarak en az 5 bin TL olmasını talep etti.

İşverenlerden asgari ücret açıklaması: Brüt en az 5000 TL olmalı
22 Kasım 2021 - 12:42

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin başlamasına sayılı günler kala bir açıklamada restoran işletmecilerinden geldi. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES), asgari ücretten vergi alınmamasını ve 2022 için belirlenecek asgari ücretin de brüt olarak en az 5 bin TL olmasını talep etti.

"VERGİ ALINMASIN"
TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, mevcut ekonomik koşullar göz önünde bulundurulduğunda hem çalışanların hem de işverenlerin zorda kalmaması için asgari ücretin vergiler alınmadan brüt en az 5000 TL olması gerektiğini belirtti.

Bingöl, şöyle devam etti:
“Ülkemizde yaklaşık olarak 6,5 milyon kişi asgari ücret almaktadır. Bu rakamı mevcut ekonomik koşulları da göz önünde bulundurarak değerlendirdiğimizde yeni yılda çalışanlara brüt en az 5 bin TL asgari ücret verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Asgari ücrete kadar olan gelir üzerinden vergi alınmaması gerekiyor. Vergisiz bir şekilde brüt en az 5 bin TL olarak belirlenebilecek bir asgari ücret hem çalışanları hem de işverenleri rahatlatacaktır. Böylelikle kayıt dışı istihdamın da önüne geçilecektir.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum