İstifaya zorlanan Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, istifa etti

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, ITC Genel Başkanlığı görevinden istifa ettiğini duyurdu. Seçimlere kadar ITC Başkanlığına Barzani yanlısı Hasan Turan vekalet edecek.

İstifaya zorlanan Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, istifa etti
28 Mart 2021 - 19:06 - Güncelleme: 28 Mart 2021 - 19:22
Türkmen Altunköprü kasabasında, Irak Türkmen Şehit ve Tutuklu Aileleri Derneği tarafından 30 yıl önce gerçekleşen Altınköprü Katliamı’nda şehit edilen Türkmenler için anma töreni düzenlendi.

Törene, Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük milletvekili Erşat Salihi’nin açıklamaları damgasını vurdu.

Salihi açıklamalarında, Irak Türkmen Cephesi başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Salihi, Osmanlı döneminde bile Türk millet değerlerine inanan Türkmen siyasi hareketlerin var olduğunu altını çizdiği konuşmasında, “Türkmen milletinin varlığı, Türkmen şehitleri sayesinde ayakya kalabildi, dolayısıyla dava adamaları asla şehitleri unutmayacak ve yollarında yürüyecek!” dedi.

Erşat Salihi, “Milletimizin emaneti olan Türkmen Cephesi’nin genel başkanlığını 2010 yılından yürütüyorum. Elimden geldiği kadar çaba sarfettim. Ne yazık ki bazı Türkmen partileri yabancı güçlerin eliyle zayıf düşürmek istiyorlar. Türkmen Cephesi’nin genel başkanlığını bugün itibarıyla yürütme kuruluna devrediyorum, bundan sonra ben Türkmen Cephesi’nin milletvekiliyim ve bir ferdiyim”, diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Kerkük milletvekili, Türkmen Cephesi, Türkmen milletinin nefesidir, bu nefesi kesmek isteyen var, ama asla izin vermeyeceğiz.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum