İstanbullular dikkat: İSKİ'den çok kritik taşkın uyarısı!

İstanbul'da baraj doluluk oranlarında yaşanan artışın ardından İSKİ'den çok kritik uyarı geldi. Taşkın riskine karşı uyaran İSKİ, "Dere ve baraj havzalarında yaşanması muhtemel taşkınlara karşı tedbirli olunması ve dere yataklarından uzak durulması önem arz etmektedir" dedi.

İstanbullular dikkat: İSKİ'den çok kritik taşkın uyarısı!
14 Mart 2022 - 15:37


İSKİ, son kar yağışı ile birlikte İstanbul’daki barajların ortalama doluluk oranının yüzde 85’e çıktığına dikkat çekerek “Vatandaşlarımızın da dere ve baraj havzalarında yaşanması muhtemel taşkınlara karşı tedbirli olması ve dere yataklarından uzak durması hususu önem arz etmektedir” uyarısı yaptı.

İSKİ'nin açıklaması şu şekilde:
"Son günlerde İstanbul’da gerçekleşen yağışlar sonucunda, şehre su sağlayan barajların doluluk oranlarında artışlar olmuştur.

İstanbul’da bugün itibariyle barajların ortalama doluluk oranı yüzde 85 civarındadır. Ancak bazı barajların eriyen kar ile birlikte tamamen dolması söz konusu olabilecektir.

Halihazırda, mevcut doluluk oranları ve yağan kar, birlikte değerlendirildiğinde; Ömerli, Büyükçekmece, Darlık, Pabuçdere, Elmalı ve Alibeyköy barajlarının maksimum seviyeye ulaşması öngörülmektedir. Kazandere ve Istrancalar da ise yüzde 100 seviyesine ulaşılmıştır.

İdaremizce, İstanbul’un tüm dereleri taşkın riskine karşı periyodik olarak temizlenmekte ve akışa engel olabilecek katı atıklar dere yataklarından bertaraf edilmektedir.

İSKİ’nin aldığı bu önlemlerin yanı sıra vatandaşlarımızın da ilgili dere ve baraj havzalarında yaşanması muhtemel taşkınlara karşı tedbirli olması ve dere yataklarından uzak durması hususu önem arz etmektedir"


YORUMLAR

  • 0 Yorum