İstanbullular dikkat: AKOM saat vererek uyardı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM'dan İstanbullulara kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış uyarısı geldi.

İstanbullular dikkat: AKOM saat vererek uyardı
18 Mayıs 2022 - 11:37


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) kuvvetli yağış uyarısı yaptı. Saat 12.00'de başlaması beklenen kuvvetli yağışla ilgili AKOM'dan uyarı geldi.

AKOM tarafından yayınlanan uyarıya göre: İstanbul'da güneyli yönlerden hafif esen rüzgârın öğle saatlerinden itibaren kuzeyli yönlerden kuvvetlenmesi, 25 derece civarında seyreden sıcaklıkların 5 ila 8 derece birden azalması bekleniyor. Sıcaklıkların bahar değerlerine gerilemesiyle beraber, il genelinde yer yer kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışların yaşanacağı tahmin ediliyor.

Öğle saatlerinden (12:00) itibaren Arnavutköy, Silivri ve Çatalca ilçelerinde başlaması beklenen yağışların, öğle saatlerinden sonra (15:00) il genelinde etkili olması bekleniyor. Yağışlı havanın gece saatlerinde (22:00), serin havanın ise Cuma sabah saatlerinden itibaren etkisini kaybedeceği öngörülüyor. FIRTINA GÖRÜLEBİLİR
Sıcak ve nemli havaların ardından kuzeyli yönlerden kuvvetli rüzgâr ile birlikte gelen soğuk hava nedeni ile kısa süreli ve ani gelişen şiddetli yağışlar oluşabiliyor. Yağış anında fırtına ve gök gürültüsü ile birlikte kısa süreli ve ani bastıran sağanak yağışlar, birkaç saati aşmasa da önemli miktarda yağış bırakıyor.

İBB, şiddetli yağışlar nedeniyle ulaşımın aksamaması, yollarda, dere yataklarında su baskınları oluşmaması için ekiplerini sahada hazır tutuyor. Vatandaşların da ağaç devrilmesi, tabela uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olması öneriliyor.
loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum