İstanbullular dikkat! 1987'den sonra bir ilk olacak: Aybar kar fırtınası geliyor, okullar tatil olabilir

Hafta ortasından itibaren tüm yurtta kar yağının etkili olması beklenirken İstanbul için kritik bir uyarı geldi. Meteoroloji uzmanları, Aybar kar fırtınasının İstanbul'da etkili olacağını belirterek "1987'den sonra en iddialı kar geliyor" dedi. İstanbul'da Perşembe, Cuma ve Pazartesi günleri okulların tatil olabileceği iddia edildi.

İstanbullular dikkat! 1987'den sonra bir ilk olacak: Aybar kar fırtınası geliyor, okullar tatil olabilir
07 Mart 2022 - 09:37


Türkiye, Mart ayında kar yağışına teslim olacak. Sibirya kökenli olduğu bilinen Aybar soğuk hava dalgasının Sibirya'dan etkili olmaya başladığı ve rotası arasında yer alan Türkiye'ye doğru gelmeye başladığı belirtildi.

Meteoroloji tahminlerinde bulunan Hava Forum sitesi İstanbul’u vuracak kar fırtınasını duyurdu. İstanbul’da perşembe günü kuvvetli kar yağışı başlayacağını duyuran site, karın pazartesiye kadar etkili olacağını belirtti.

OKULLAR TATİL OLABİLİR
Okul ve iş yerlerinde tatillerin olabileceğini aktaran hava sitesi 1987'den sonra en iddialı karın olacağını duyurdu.

Hava Forum sitesinin yaptığı açıklamada, "İstanbul Aybar kar fırtınasına hazırlanıyor. Tahminlere göre, Perşembe-Pazartesi arası okul/eğitim tatili ve iş yeri tatilleri gündeme gelebilir. Bazı meteorolojik modeller İstanbul'u adeta kara gömüyor. Değişim olmaz ise 1987'den sonra en iddialı kar geliyor" ifadeleri kullanıldı.

AYBAR KAR FIRTINASI NEDİR?
Aybar kar fırtınası, 10-14 Mart 2022 tarihleri arasında Türkiye'yi etkilemesi beklenen kar yağışlı ve fırtınalı soğuk hava dalgasına verilen addır. Sibirya üzerinden bulunduğumuz coğrafyaya geleceği tahmin edilen soğuk hava dalgasının, mart ayında geniş bir alanda kar yağışlarına neden olması beklendiğinden gösterişli, heybetli, görkemli anlamına gelen 'Aybar' ismi verilmiştir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum