İstanbul Havalimanı'ndaki yiyecek içecek fiyatları dudak uçuklatıyor

İstanbul Havalimanı'ndaki yiyecek ve içecek fiyatları yolcuları isyan ettiriyor. 3 ayda yüzde 100'den fazla aran fiyatlar dudak uçuklattı. Yarım litre su 16,25 liraya, simit ise 30 liraya satılıyor.

İstanbul Havalimanı'ndaki yiyecek içecek fiyatları dudak uçuklatıyor
14 Mart 2022 - 11:24


İstanbul Havalimanı, şimdi de yeme içme fiyatlarıyla gündemde. 3 ayda yüzde 100'den fazla artan yiyecek içecek fiyatları yolcuları isyan ettiriyor.

Cumhuriyet gazetesinden Ali Can Polat'ın haberine göre yurtiçi uçuşlarda uçak biletinin yarısı fiyatına gelen hamburgerler, normalin 8 katına satılan sular, sadece Türk yolcuları değil Euro ile ödeyen yabancı ziyaretçileri bile isyan ettiriyor.

HAMBURGER 119 LİRA
Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, birkaç kez bakanlığa şikâyette bulunduklarını belirterek bu fiyatların yap-işlet-devret modelinin yurttaşa bir armağanı olduğunu söylüyor.

İstanbul Havalimanı’nda fiyatlar yılbaşıyla kıyaslandığında TL’deki değer kaybının yanı sıra dolar bazında da fiyatların iki katına yakın arttığı görülüyor. Geçen yıl aralık ayının başlarında dolar 13.80 TL iken 66 liraya yani 4.75 dolara satılan en ucuz hamburger, doların 14.70 TL olduğu bugünlerde 119 liraya yani 8.09 dolara satılıyor. Bugün dışarıda 2 liraya satılan yarım litre su, havalimanında 16.25 liraya, kaşarlı simit ise 30 liraya satılıyor.

"DÜNYANIN EN PAHALISI"
Geçen hafta Eski Ziraat Bankası Genel Müdürü Şenol Babuşcu’nun sosyal medya hesabında hamburger fiyatlarını paylaşması ile tekrar gündeme gelen havalimanı yeme içme fiyatlarına tepki de artıyor. AKP’lilerin yüksek fiyatları “Turistlere yönelik fiyatlar” olarak savunmasına karşılık sosyal medyada birçok yabancı turist de fiyatlardan yakınıyor. Yorumlarda 'dünyadaki en pahalı havalimanı' vurgusu yapılıyor.

Yürüme alanı fazla olduğu için uçuş saatinden en az dört saat önce havalimanında olması istenilen vatandaşların, yol da hesaplanınca uçuşlarından Altı saat önce yola çıktıklarını hatırlatan TÜDEF Başkanı Koçal, “Bu yolculukta bir şeyler yenebilecek tek yer havalimanı ve burada da kontrollerden geçince sularınıza el koyuluyor. Bu tüketiciyi içerideki markaların insafına terk etmek demektir. Bu tüketicinin gıdaya ulaşmasını engelleyen bir durumdur. Altı saattir yolda olan bir şeker hastası suyu 16 liraya, simiti 30 liraya almaya mahkûm ediliyor” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum