İstanbul Esenler'deki tarikat yurdunda çekilen görüntüler gündeme bomba gibi düştü, tutuklanan öğretmen 24 saat geçmeden serbest bırakıldı

İstanbul'da bir tarikata ait olduğu belirtilen yurdun güvenlik kamerasına yansıyan görüntüler şoke etti. Bir şahsın 7 çocuğa şiddet uyguladığı görüntüler gündeme bomba gibi düştü. Olayla ilgili sıcak bir gelişme daha yaşanadı, dayakçı öğretmen çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Öğretmenin avukatının karara itirazını değerlendiren mahkeme, tahliye kararı verdi.

İstanbul Esenler'deki tarikat yurdunda çekilen görüntüler gündeme bomba gibi düştü, tutuklanan öğretmen 24 saat geçmeden serbest bırakıldı
26 Mart 2022 - 17:46 - Güncelleme: 26 Mart 2022 - 18:04


İstanbul Esenler'de bir tarikata ait olduğu belirlenen erkek öğrenci yurdunun güvenlik kamerası görüntüleri yayınlandı.

Görüntülerde, yaşı büyük bir yurt görevlisinin (Eğitimci) küçük çocuklara şiddet uyguladığı görüldü.

Bir masa etrafında oturan çocukların başına yumruk ve tokatlarla vurulduğu dikkat çekerken görüntülerin Esenyurt'un Atışalanı semtinde bulunan bir tarikat yurduna ait olduğu ortaya çıktı. 

Küçük çocuklara yumruk ve tokatlarla saldıran öğretmenin yurtta çalıştığı öğrenilirken, şiddete uğrayan çocuklardan birinin kamera görüntülerini elde edip, ailesine göndermesiyle skandal patlak verdi. 

AİLELERDEN BİRİ TEPKİLİ: OĞLUM GECELERİ ÇIĞLIKLARLA KALKIYOR
Konuyla ilgili olarak Show Ana Haber'in ulaştığı bir çocuğun velisi "Benim çocuğum geceleri çığlıklarla uyanıyor" diyerek yurttan şikayetçi olduklarını açıkladı.

REVİRDE KAMERA YOK DİYE ORADA DÖVÜYORLARDI
Velinin anlattıkları ise vahşetin boyutlarını ortaya çıkardı. Yurtta kalan çocuklara uygulanan şiddetin kameralara yansımaması için eğitimcilerin, kameranın bulunmadığı revir bölümüne götürüp çocukları darp ettiği belirtildi.

Kameralara yansıyan şiddet olayının ise Berat kandili gecesinde bir öğrencinin gülmesi üzerine yaşandığı bildirildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA
Görüntülerin sosyal medyada büyük tepki çekmesi üzerine İstanbul Valiliği'nden yazılı bir açıklama geldi. Valilik'ten yapılan açıklamada tarikat yurdu hakkına idari soruşturma başlatıldığı, şiddet uygulayan eğitimcinin de emniyet güçleri tarafından gözaltına alındığı bildirildi:

"Basın yayın organları ve sosyal medya paylaşımlarında yer alan; Esenler İlçemizdeki özel bir erkek öğrenci yurdunda öğrencilere şiddet uygulayan yurt görevlisi, başlatılan adli soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüğünce müfettiş görevlendirilerek idari soruşturma başlatılmıştır. Öğrencilerimize yönelik şiddet içeren bu davranış asla kabul edilemez, esefle kınıyoruz."

"4 BİN LİRA ÖDÜYORUM BİZ MEMNUNUZ"
Şiddete uğrayan çocuklardan birinin babası Özcan Y., oğlunun 3 yıldır yurtta kaldığını belirtti. Özcan Y., "Görüntüleri izleyince şok oldum. İnanamadım, buraya geldim. Çocuklarımın burada eğitim alması için buraya 4 bin lira ödüyorum. Bizim çocuklarımız kendi gönül rızasıyla geliyor. Ben de çocuklarım ilim eğitimleri alsınlar diye, gönlümce gönderiyorum. Hocaların da çoğunu tanıyorum. Olanlara şaşırdım. Kimse çocuğunun dövülmesini istemez Çocuklarımın burada eğitim alması için buraya 4 bin lira ödüyorum, biz memnunuz. Evim buraya çok yakın o yüzden burayı tercih ettim, çocuğumdan her dakika haber alıyorum" dedi.

"BÜTÜN KURUMA MAL ETMENİN ANLAMI YOK"
Darp edilen çocuklardan bir diğerinin  babası Fazıl H. ise "Süreci bekleyeceğiz. Bu durumla ilgili mutlaka yasal süreç başlayacaktır. Yetkili öğretmen her kimse onun emniyette ve karakoldaki ifadesinden sonra tutuklanıp tutuklanmayacağını bekleyeceğiz. Burada yurt yönetimi tamamen suçlu bulunursa ve bizim çocuklarımıza da böyle bir şey yapılmışsa çocuğumuzu burada tutmayacağız. Ancak bir kişi bir anlık şiddet ile bunu yaptıysa bunu bütün kuruma mal etmenin anlamı yok" diye konuştu.

SICAK GELİŞME: DAYAKÇI ÖĞRETMEN SERBEST BIRAKILDI
Tarikat yurdundaki görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasının ardından sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Yurt ile ilgili idari soruşturma sürerken, dayakçı öğretmen tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Ancak öğretmenin avukatının tutukluluk kararına itirazını değerlendiren mahkeme, tahliye kararı verdi. Öğretmen, tutuksuz olarak yargılanacak. Bu kararla birlikte, dayakçı eğitmen 24 saat geçmeden cezaevinden tahliye oldu.

"KONUŞMAYA DEVAM ETTİLER"
Tutuklanan dayakçı şahıs, savcılığa verdiği ifadesinde maden mühendisi olduğunu ve dernekte evrak işleri ile uğraştığını söyledi.

İfadesinde şu ifadeleri kullandı:
"Sayısalım iyi olduğu için bazen çocuklara derslerinde yardım ediyordum. Videodaki görüntülerde çocuklar sınavlarına çalışıyorlardı. Bende çocuklara yardımcı olabilmek için etüde girmiştim. Ben çocukları sürekli konuşmamaları yönünde ikaz etmeme rağmen konuşmaya devam ettiler"

"SESSİZLİĞİ SAĞLAMAK İÇİN..."
İfadesinin devamında öğrencilerden birinin kendisine karşı alaycı tavırlarda bulunduğunu belirten A.E, şöyle devam etti:
"Diğer arkadaşlarını da bu şekilde davranarak gürültü yapmaya yönlendirdi. Bir anlık öfke ile sessizliği sağlamak için çocukların kafalarına elimle tokat attım. Yaptığımdan dolayı pişmanım. Bu olaydan önce çocuklara yönelik herhangi bir şiddet eylemim olmamıştır. Bu olaydan sonra dernekten istifa ettim şu an işsizim."


YORUMLAR

 • 21 Yorum
 • Cabir Aydoğdu
  1 ay önce
  Tarikat okulu, çok güzelde tarikatın ne olduğunu bilirmisin yok. Arkadaş negüzel tarikat kuranı okuyup anlamaktır. Sen daha kitabını bilmeyip tarikata gidiyorsun, he gidersen ne olduğunu bilmediğin yere ayı inine girmiş gibi pençe yersin böylece. Arkadaş biz müslümanlar acaba aklı başa devşirmek için ne olması gerekir. Hoca dediğiniz tarikata erkeğe tecavüz de duymadık mı, nasılbir beynimiz var. İman şart, hocada değil herbir elhamdülillah Müslümanım diyen herkes için. Allah kuran ve peygamber üçlüsü klbe inşa edilmedikçe biz ve çocuklarımızın kafasından tokmak eksilmeyecek emin olunuz. Ve bu haberlere asla üzülmem ama sevinmem sadece çocuklara üzülürüm çünkü imanı zayıf anababa ya nasip olmuşki dini öğrensin diye böyle imansızlar emanet edilirler ????????????????????
 • KAMİL KURT
  1 ay önce
  Ne olursa olsun bu tür yatılı okulların mutlaka sıkı bir denetime tabi tutulması gerekir. Devlet burada bir yatırımda bulunmalıdır. Bana göre bu gibi yerlerin kaydı-kuydu yok. Vergisel anlamda bir meşruiyetin maalesef olduğunu zannetmiyorum. Sadece tarikat olarak oy deposu olduğu çok belli...
 • vicdan
  1 ay önce
  neden tüm haber kanallarında yayınlanmıyor!!lütfen yayınlansın herkes gördün ve bilsin.Kimse lütfen çocuklarını vermesin
 • Osmanlı torunu
  1 ay önce
  Din dusmanlari pazara çıkmış Gine burası tarikat yuvası değil kemalis yuvası İngiliz pantolonu ceketi pilakisi ortada tarikat yurdu olsaydı enazindan kafalarında bir takkeleri olurdu sizin zihniyetiniz zaten hep tarihte bu karedir numaradan bogurmeyi
 • Alpa Çino.
  1 ay önce
  Tarikatlar Yahudiler tarafından kurulmuş şer yuvasıdır. Değil evlat, günahımı bile emanet etmem kanı bozuk ***lere.
 • bilirkişi
  1 ay önce
  süleymancı yurdu belli bende kaldım 2 sene yemediğim dayak kalmadı ama tek bir faydası oldu askerde hiç zorlanmadım
 • Yıldız
  1 ay önce
  Adı yokmu bu tarikat yurdunun? Neden ifşa edilmiyor?
 • Hihu
  1 ay önce
  Sizin inandığınız allahı allah kahretsin
 • Öztürk
  1 ay önce
  Allah belasını versin. hem çocuğunu oraya gönderen ailelerin hem o cocuklara vuran piç oğlu piçin
 • Bir insan kızı
  1 ay önce
  Müslümanlık mı bu şimdi? Hala bu yurtlar neden var? Denetimi nerede bu tarikatların? Çocuklatınız bu kadar değersiz mi? O kim oluyormuş çocuğunuza darp edecek? Aklınızı başınıza devşirin o çocuk orada olmak istiyor mu? Çocuğunuza sordunuz mu? Beyinlerinizi açın artık!!!
 • Şövalye
  1 ay önce
  Oraya evlatlarını gönderen geri zekalıların Allah belasını versin
 • Yasin
  1 ay önce
  Kesin süleymancı bunlar hocanın tipten belli. Bu cemaat/tarikatte bir süre kaldım. Askeriye gibi yer, mantık yok, akıl 2. ya da 3. planda. Büyüğümüzün bir bildiği vardır anlayışı hakim, sizin ne düşündüğünüzün bir önemi yok, bizim yerimize büyüklerimiz karar verir anlayışının hakim olduğu yer. Bu ablayış çoğu tarikatte hakim maalesef... Din diye tarikatin kendi gelenekleri öğretiliyor, kuran öğretiyorlar diyeceksiniz, eyvallah... fetöcüler vb anşayıştaki tarikatler de kuran öğretiyordu/öğretiyor. Zararları faydasından çok bence... Hocaların keramet masallarıyla gerçek İslamın öğrenilmesini engel oluyorlar... Buraya giden öğrencinin beyninin yıkanmaması mucize, askeriye gibi sistemleri var, sisteme maruz kalanlar onlardan biri oluyor... fetönün başka bir fraksiyonu, örgütlü yapısı, izole hayatları ve gizlilikleri devlet millet için tehlike arz ediyor. Saf, temiz üyeleri var lakin sıkıntıda burada işte bu durum suistimal ediliyor, din istismarı var, alt tabakadaki ihvana sözüm yok ama biraz uyanık olun siz de, kendinize gelin, üst yönetim kadrosu irdelenirse değişik ilişkilerin ortaya çıkacağını düşünüyorum, MİT te bu konuda bilgi vardır... İnşallah millet ve devlet uyanır da bu gibi oluşumlardan eser kalmaz
 • Muvahhid
  1 ay önce
  sözde hocanın tipi ve yurdun konsepti süleymancıları akla getiriyor
 • M e
  1 ay önce
  Bile bile çocugunu oraya yolluyorsan kabulleneceksin
 • Murat Yetiş
  1 ay önce
  Burda en büyük suç veli diye geçinen ana,babalarda. Komsumuza göndermeye cekinirken , sen yatılı olarak buralara nasıl gönderirsin.
 • Ali veli
  1 ay önce
  İyide veli denilen baba,hala çocuğunu neden hala o yurda gonderiyor.
 • Turgay Demirbağ
  1 ay önce
  Gözü körolsun yoksulluğun çoğu evlatlarını bu yurtlara maddi imkansızlıklar sebebiyle gönderiyor
 • Mehmet Deniz
  1 ay önce
  Şimdi bunlar Müslüman öyle mi?
 • Ayşen
  1 ay önce
  Allah belanızı versin inşallah.
 • biran
  1 ay önce
  falaka bekliyorduk ????
 • ali veli
  1 ay önce
  vay aq bunlara din ve ahlak ogretsin diye gariban insanlar evladini teslim ediyorlar