İstanbul'daki Fethiye Müzesi de camiye çevrildi

İstanbul'da Ayasofya ve Kariye'nin ardından bir müze daha camiye çevrildi. Fatih'te bulunan Fethiye Müzesi, 2 yıllık restorasyonunun ardından ibadete açıldı.

İstanbul'daki Fethiye Müzesi de camiye çevrildi
07 Ocak 2022 - 15:55


Ayasofya ile Kariye'nin ardından İstanbul Fatih’te bulunan ve Doğu Roma döneminden kalan Fethiye Müzesi de camiye çevrildi. Fethiye Müzesi, iki yıllık restorasyonunun ardından Fethiye Camii olarak ibadete açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, şu ifadeleri kullandı:
"İki yıllık bir restorasyon süreci oldu. 7 Milyon lira maliyeti oldu. Hızlı bir şekilde restorasyonu tamamlandı. İstanbul'da Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak restorasyonlara ağırlık veriyoruz. Özellikle 2022 yılında birçok yerin restorasyonunu hızlı bir şekilde tamamlayacağız.

Hem genel müdürlüklerimiz hem de vakıflarımız hızlı çalışıyorlar. İnşallah bir çok noktada başladığımız restorasyon çalışmalarımızı bitireceğiz. İstanbullulara hayırlı olsun. Restorasyon çalışmaları gayet hassas yapılmış. Yan tarafta müze var. Müzede de biraz işimiz var. Bir de sarnıç bulundu. Sarnıçta da biraz ilave çalışmalar olacak. Orayı da kültürel amaçla kullanabileceğimiz açık alan müzesi şeklinde kullanacağız. Camideki restorasyon gayet iyi. Kalem işleri de gayet iyi olmuş. Zaten çok büyük bir cami değil. Taşların temizlenmesi olsun kalem işçiliği olsun temiz ve iyi bir işçilik olmuş. İnşallah çevre düzenlemesini de tamamladığımız zaman hem cemaatimize uygun hem müzeye ziyarete gelenler için uygun bir alan yaratılmış olacak. İstanbul'a kazandırılmış olacak"


YORUMLAR

  • 0 Yorum