İstanbul'da ulaşıma zam yok: Toplantı ertelendi

İstanbul'da ulaşıma zam yok. UKOME toplantısında elektronik bilet, taksi, dolmuş, minibüse yüzde 36.13, servis araçlarına yüzde 27.12 zam teklifi anlaşmaya varılamayınca tartışmalar arasında oy çokluğu ile reddedildi.

İstanbul'da ulaşıma zam yok: Toplantı ertelendi
16 Aralık 2021 - 12:16


İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında İBB'nin toplu taşıma ücret tarifelerine zam teklifi görüşüldü. İBB yönetiminin sunduğu teklifte; enflasyon, asgari ücret değişimi, yakıt giderlerinin yarattığı maliyet nedeniyle elektronik bilet, taksi, dolmuş, minibüse yüzde 36.13  servis araçlarına yüzde 27.12 zam teklif edildi.

Teklifte Türkiye'de yaşanan fiyat artışlarına dikkat çekilerek “Motorin yüzde 57, sanayi elektriği yüzde 250 zam geldi, dolar yüzde 85 arttı” denildi.

İBB'NİN TEKLİFİ REDDEDİLDİ
Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre çoğunluktaki hükümet temsilcileri adına Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel, taksi-dolmuş-minibüse yüzde 28.60, elektronik bilete yüzde 18 zam teklifinde bulundu.

İBB'nin teklifi Çağlar tarafından oya sunuldu ve hükümet temsilcilerinin oyları ile reddedildi.

Çağlar, bu ay içinde zam oranını belirlemek üzere tekrar toplantı yapılacağını açıkladı. Oylamanın ardından esnaf temsilcileri zam konusunun karara bağlanamamasına tepki gösterdi. Oylama öncesinde de UKOME üyeleri ve esnaf temsilcileri arasında tartışma yaşandı.

“ARTIŞ ORANLARI DOĞRU DEĞİL”
Yücel verilen artış rakamlarının doğru olmadığını savunarak “Elektriğin yüzde 250 arttığını söylüyorlar, bizim kurumun rakamlarını aldım yüzde 30'luk artış var. Marmaray ve metro ayrı elektrik mi kullanıyor? Anlamıyorum” diye konuştu.

Yaş sınırı nedeniyle yılbaşında emekliye ayrılan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir UKOME toplantısına son kez katıldı. Demir “Olağan bir dönemden geçmiyoruz. Dün hazırladığımız tabloda dolar 14 liraydı, şu an 15 lira. 14 liraya dolar varsa hemen alayım. Hiçbir yıl motorin fiyatında bu kadar artış yaşanmamış. Ne krizler ne çalkantılar gördü bu ülke ama böylesini görmedi. Dolar artmıyor, Türk Lirası düşüyor. Bu maliyetlerin karşılanması esnafın tekerliğini döndürmesi gerekiyor” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum