İstanbul'da imara kapalı Ataköy'e yapılacak projeler vatandaşları ayağa kaldırdı

İstanbul'un Bakırköy ilçesinde bulunan Ataköy'de deprem toplanma alanı statüsündeki arsaya yeniden konut imarı verilmesine mahalle sakinleri tepki gösterdi.

İstanbul'da imara kapalı Ataköy'e yapılacak projeler vatandaşları ayağa kaldırdı
14 Haziran 2022 - 15:37


İstanbul'un en gözde mahallelerinden biri olan Ataköy'deki deprem toplanma alanı statüsündeki arsaya yeniden konut imarı verilmesi tepkilere neden oldu.

Mahalle sakinleri, mahkemenin daha önce iptal ettiği imar değişikliğine yeniden izin verilmesini protesto etti.

Basın açıklaması yaparak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na seslenen mahalleli, Ataköy’ün 1960 yıllarının şehircilik anlayışına göre yapıldığını, kültürel bir miras olarak bakanlık tarafından korunması gerektiğini belirtti.

BAKANLIĞA SESLENDİLER
Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayfer Kaynar, yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Sayın bakanın dediği gibi; çevremize ve yeşilime sahip çıkıyoruz dernek olarak. Ancak üzerinde bulunduğumuz bu alan 10 senelik bir hukuk mücadelesi sonunda idari dava daireleri yeşil alan olarak, üzerinde inşaat yapılamayacağı kesinleşmiş kararına rağmen tekrar idarenin bir girişimi ile karşı karşıyayız. Yani buraya tekrardan konut yapmak gibi bir girişim var. Biz 2 binin üzerinde bir imza ile Turizm ve Kültür Bakanlığı’na başvurduk. Demek istiyoruz ki, Sayın Bakan burayı mevcut durumuyla saklayın.

Sayın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Beyoğlu Kültür Festivali’nde yaptıklarını çok yakından beğeniyle izliyoruz. Belki dikkatinde kaçmıştır diye hatırlatmak istiyoruz. Ataköy 1960 döneminin şehircilik ilkelerine göre yapılmış bir toplu konut projesidir. Sayın Bakan’dan buranın mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Ataköy’de buranın mahalle olarak kalmasını isteyen binlerce insanız.

Buranın betonlaşması tüm Ataköy’ün yavaş yavaş betonlaşacağı anlamına gelir. Bu şehrin belleğinden bir bölümün daha silinmesi anlamı taşıyor. Biz imar planlarına kesin bir şekilde itiraz edip konun takipçisi olacağız. Lütfen burayı mevcut durumuyla koruyalım. Buraya mimariye aykırı çevredeki halkın yaşam alanlarını kısıtlayıcı, trafiği arttırıcı, yoğunluğu arttırıcı bir blok koymak hangi mantıklı açıklanabilir. Üstelik hukukun geç de olsa işlediği bir ülkede. Alanımızın yeşil kalması için yetkililere sesleniyoruz. İstanbulumuz yeşil kalsın”


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum