İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'un Erdoğan'la toplantısında söylediği sözler kriz çıkardı

Başkent Ankara, Türkiye-İsrail ilişkilerinde tarihi bir güne imza attı. 14 yıl sonra ilk kez bir İsrail lideri Türkiye'ye geldi. Ancak İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesinin ardından yaptığı açıklama ülkesinde krize neden oldu.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'un Erdoğan'la toplantısında söylediği sözler kriz çıkardı
10 Mart 2022 - 10:00


Türkiye-İsrail ilişkilerinde Başkent Ankara tarihi bir güne ev sahipliği yaptı. 2008'den beri ilk kez bir İsrail lideri Türkiye'ye geldi.

İki günlük ziyaretin ilk gününde Herzog, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra bir basın toplantısı düzenledi. İsrail medyası da bu görüşmeye geniş yer ayırırken Herzog ve Erdoğan’ın bazı sözlerinin İsrail hükümeti içinde kriz yarattığı da ortaya çıktı.

"HAZIRLIKSIZ YAKALANDI"
Sözcü'de yer alan habere göre Herzog basın toplantısında, “Türkiye Dışişleri Bakanı gelecek ay İsrail’i ziyaret edecektir ve İsrail Dışişleri Bakanı ile görüşmelerde bulunacaktır ve zikrettiğiniz diyaloğun da devamını mümkün kılacaktır. Bu diyaloğu her yerde yaşamalıyız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun gelecek ay İsrail’e gideceğini söylerken İsrail Dışişleri Bakanı ve bakanlığın bu ziyaretten haberi olmadığı ortaya çıktı.

İsrail’in çok okunan gazetelerinden Times of Israel, “İsrail Dışişleri Bakanlığı hazırlıksız yakalandı. Medyada iki ülkede de elçiliklerin yeniden açılmasının görüşüldüğüne dair iddialar da yer alırken İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in ya da bakanlığın bu ziyaretten haberi olmadığı ya da bu ziyarete onay vermediği öğrenildi” ifadesini aktardı.

İsrail televizyon kanalı Channel 13’te yer alan haberde de İsrail Cumhurbaşkanlığı ile Dışişleri Bakanlığı arasında yaşanan bu iletişim sıkıntısını çözmek için girişimlerin başladığı da kaydedildi. İsrail Dışişleri Bakanı Lapid’in sözcüsü de, Çavuşoğlu’nun ziyaret etmek istediğini ilettiği fakat henüz planlanan bir ziyaret olmadığını söyledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum