İspanya'dan Kosova'ya büyük saygısızlık! Adını Küçük harfle yazdılar

İspanya ile Kosova arasında oynanan milli maçta ülkedeki resmi yayıncısı olan kanal, Kosova'nın kısaltmasını 'kos' olarak küçük harflerle yazdı. Kosova'yı tanımayan ülkeler bloğunda bulunan İspanya'da yapılanlar büyük saygısızlık olarak görüldü.

İspanya'dan Kosova'ya büyük saygısızlık! Adını Küçük harfle yazdılar
01 Nisan 2021 - 10:21 - Güncelleme: 01 Nisan 2021 - 10:27
2022 Dünya Kupası Elemeleri B Grubu üçüncü hafta maçında İspanya, Kosova’yı 3-1 mağlup ederek liderliğini sürdürdü. Sevilla Olimpiyat Stadyumu’nda oynanan maç sırasında ve öncesinde yaşananlar eşleşmeye damga vurdu.

Kosova’nın bağımsızlığını tanımayan ülkeler bloğunda bulunan İspanya’da maçı canlı olarak ekranlara getiren resmi yayıncı, büyük bir skandala imza attı. Maçın İspanyol rejisi, hükümetin tanımadığı Kosova'nın takım adı kısaltmasını ‘kos’ olarak küçük harflerle yazdı. Eski Fenerbahçeli Vedat Muriqi’nin de formasını giydiği Kosova Milli Takımı’na yapılan bu saygısızlık futbolseverler tarafından tepki gördü.SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ TOPLADI
Sosyal medyada çok tepki çeken o görüntünün ardından bir başka detay daha ortaya çıktı. İspanya Futbol Federasyonu’nun maç öncesinde yayınlanan anons görselinde de Kosova’nın adını küçük harflerle yazdığı görüldü. Milli maçta yaşananlara Kosova halkı da büyük tepki gösterirken yapılan saygısızlık nedeniyle diplomatik bir krizin yaşanabileceği aktarıldı.

BASIN TOPLANTISINDA DA KOSOVA İSMİNİN KULLANILMAMASI DİKKAT ÇEKMİŞTİ
Maç öncesi düzenlenen ve Kosova Teknik Direktörü Bernard Challandes’in de yer aldığı basın toplantısında da benzer bir isim krizi yaşanmıştı. Kosova Milli Takımı ekibiyle medya arasında ‘Kosova’ isminin kullanılmaması nedeniyle yaşanılan gerginlik karşılaşma öncesi soğuk rüzgarlar estirmişti. İspanyol muhabirin ‘Takım hocasına soruyorum’ demesinin ardından Kosova teknik heyeti ‘Hangi takım hocası lütfen söyler misiniz?’ diyerek ısrarcı olmuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum