IŞİD, öldürülen el-Kureyşi'nin yerine gelen ismi açıkladı

IŞİD, ABD'nin düzenlediği operasyonda örgütün elebaşı Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi’nin öldüğünü doğruladı. IŞİD, el-Kureyşi'nin yerine gelen ismi de açıkladı.

IŞİD, öldürülen el-Kureyşi'nin yerine gelen ismi açıkladı
11 Mart 2022 - 09:01


ABD Başkanı Joe Biden 3 Şubat'ta, ABD tarafından Türkiye-Suriye sınırında düzenlenen operasyonda terör örgütü IŞİD'in lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi öldürüldüğünü duyurmuştu.

IŞİD'e yakın sosyal medya hesapları tarafından internette yayınlanan ses kaydı ile gerçek adı Amir Muhammed el-Mevla olan el-Kureyşi'nin ölümü doğrulanarak, el-Kureyşi'nin nasıl, nerede ve ne zaman öldüğünden bahsedilmedi.

IŞİD’İN YENİ LİDERİ BELLİ OLDU
Ses kaydında, IŞİD'in yeni liderinin Ebu el-Hassan el-Haşimi el-Kureyşi olduğu ifade edildi. Söz konusu sesli mesaj ise, selefi Ebu Hamza el-Kureyşi’nin de yakın zamanda öldüğünü açıklayan yeni bir IŞİD sözcüsü Ebu Ömer el-Muhacir tarafından iletildi.

Öte yandan ABD Merkez Komutanlığı kontrolündeki Özel Harekat Kuvvetleri, 3 Şubat'ta gece saatlerinde Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’e bağlı Atme kasabasında el-Kureyşi'nin ailesi ile bulunduğu eve operasyonu gerçekleştirmiş, ABD Savunma Bakanlığı operasyonda 4 sivil ile 5 teröristin öldüğünü doğrulamıştı.

Suriye Sivil Savunma örgütü ise, operasyonda 6'sı çocuk, 4'ü kadın toplam 13 kişinin öldüğü bildirmişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum