iPhone alacaklar dikkat! İşlemciler değişiyor, uydudan iletişim geliyor

Bu yıl piyasaya çıkması beklenen iPhone 14 serisiyle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Apple'ın uydu üzerinden iletişim teknolojisini iPhone 14'te kullanabileceği belirtildi. Ayırca iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerinde aynı işlemcilerin kullanılmayacağı öne sürüldü.

iPhone alacaklar dikkat! İşlemciler değişiyor, uydudan iletişim geliyor
15 Mart 2022 - 11:58


Apple'ın bu yıl tanıtacağı iPhone 14 serisi için bekleyiş başladı. Eylül ayından sonra tanıtılması beklenen iPhone 14'ler hakkında sürpriz iddialar ortaya atıldı.

Donanım Haber'de yer alan habere göre, Apple’ın uzun süredir kapalı kapılar ardında geliştirdiği uydu üzerinden iletişim teknolojisi bu yıl karşımıza çıkabilir. Kaynaklar Apple’ın prototip seviyesinde yeni teknolojinin testlerine başladığını belirtiyor.

İPHONE 14 UYDU SİSTEMİ
WiFi ve hücresel bağlantı dışında iPhone modellerine farklı bir iletişim modeli uygulamak Steve Jobs’ın hayaliydi. Bu hayalini devam ettiren Tim Cook, 2019 yılında özel bir ekip kurarak Stewie kod adıyla projeye start vermişti.

Uydu üzerinden iletişim kurabilen teknolojinin prototip aşamasına geldiği iddia ediliyor. Operatörlere bağlılığı en aza indirecek uydu iletişimi iPhone 14 serisinde en azından Pro versiyonlarda karşımıza çıkabilir.

Apple’ın A16 Bionic ile donatacağı iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerinde ek olarak uydu iletişim özelliği de yer alacak. Apple A15 Bionic kullanan iPhone 14 ve iPhone 14 Max ise bu teknolojiyi sunmayacak.

iPhone 14 ile ilgili diğer gündeme gelen iddialar ise standart seri için LPDDR4, Pro serisi için LPDDR5 RAM bellek, yine Pro serisi için biraz daha uzayan ekran boyutu şeklinde sıralanıyor.

İŞLEMCİLER FARKLI OLACAK İDDİASI
Analist Ming-Chi Kuo'dan da işlemciler hakkında iddia geldi. Kuo, Apple'ın bu yıl iki Pro modelinde A16 işlemcisi kullanacağını, iPhone 14 ve iPhone 14 Max'in ise iPhone 13'te de kullanılan A15 işlemcisini kullanacağını öne sürdü.

Yani iPhone 13'ün işlemcisi A15 yeni iPhone'larda da kullanılacak. İşlemci, 6.1 inçlik iPhone 14 ve 6.7 inçlik iPhone 14 Max'e güç sağlayacak, ancak RAM 4 GB'den 6 GB'a yükseltilecek. Yeni A16 işlemci ise üst seviye ve daha pahalı iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelleri için ayrılacak. Pro telefonlar, iPhone 13 Pro ile aynı şekilde 6 GB RAM'e sahip olacak.

SON ON YILDA İLK KEZ
Eğer bu doğruysa, Apple, neredeyse son on yıl içinde ilk kez iPhone'ları işlemci türüne göre ikiye ayıracak.

Son on yıl içinde ilk kez diyoruz çünkü şirket bunu en son 2013'te yapmıştı. O zaman tanıtılan iPhone 5S A7 işlemcisini almış, ancak daha ucuz ve farklı renklere sahip iPhone 5C bir önceki yıl çıkan A6 işlemcisini kullanmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum