iPhone 13 fiyatları artar mı? İPhone 13 fiyatları ve çip krizi

İPhone 13 tanıtılmasıyla birlikte telefonu almak isteyen binlerce kişi yüksek fiyatlardan şikayetçi. Ancak edinilen bilgilere göre artan kur ve çip krizi nedeniyle "iPhone 13 fiyatları artar mı?" sorusu yanıt bulmaya başladı.

iPhone 13 fiyatları artar mı? İPhone 13 fiyatları ve çip krizi
13 Ekim 2021 - 22:29 - Güncelleme: 13 Ekim 2021 - 22:51

Apple'ın yeni tanıttığı iPhone 13 ile ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. iPhone 13 fiyatları yükselir mi, iPhone 13 fiyatı artar mı soruları sorulmaya devam ederken, küresel ekonomik gelişmeler iPhone ürünlerine de yansıyacak gibi.

Bilindiği üzere iPhone 13 birçok ülkede eş zamanlı olarak Türkiye'de de satışa sunuldu. Bellek kapasitesi ve iPhone 13, iPhone 13 Pro modelleriyle satışan sunulan Apple telefonlarına ilgi hayli yüksek.

Ancak Türkiye'de son zamanlarda artan kur ve ekonomik gelişmelerden dolayı satış rakamları son derece yükselmiş durumda. iPhone 13'ün en düşük versiyonu 11 bin liradan, iPhone 13 pro modeli ise 16 bin liradan satışa sunulmuş durumda.


ÇİP KRİZİ VE KUR FİYATLARI ARTIRABİLİR

iPhone Türkiye fiyatları kullanıcıların canını sıkarkan son yaşanan gelişmeler fiyat konusunda can sıkıntısını artıracağa benziyor.

TL'nin Dolar ve Euro karşısında sürekli değer kaybetmesi ve doların tarihi zirveyi görmesinden sonra birçok ürüne olduğu gibi iPhone'larda da fiyat güncellemesine yol açabilir.

Apple'ın ilerleyen günlerde Türkiye'deki iPhone satış fiyatlarına zam yapması çok olası gözüküyor.

Öte yandan küresel anlamda çip krizi Apple'ı da vurmuş durumda. Siparişlere yetişmekte zorlanılacağı ihtimalleri üzerinde durulurken, yetersiz stok beklentisi Apple hisselerini eritmeye başladı. 

ÜRETİM DÜŞECEK
Apple, 2021'in son çeyreğinde 90 milyon iPhone üretmeyi hedefliyordu. Ama dergiye konuşan kaynaklar, şirketin ortaklarına 'toplam üretimin 10 milyona kadar düşebileceği' bilgisini verdiğini aktardı.

Çıkan haberler üzerine Apple'ın hisselerinde %1,2 oranında düşüş yaşandı.
Kaynaklar, Apple'a zamanında yeterli sayıda çip teslim etmekte zorlanan imalatçı şirketler Broadcom ve Texas Instruments'ın hisselerinin de %1 düştüğünü söyledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum