İnternet yasası Meclis'te: "Enflasyon yüzde 100' demek suç olabilir!

Sosyal medya ve internet medyasına yeni yaptırımların öngörüldüğü düzenlemeye ilişkin hukukçu Kerem Altıparmak'tan dikkat çeken bir yorum geldi. Altıparmak, "Yasa geçtiğinde 'enflasyon yüzde 100' demek suç olabilir" dedi.

İnternet yasası Meclis'te: "Enflasyon yüzde 100' demek suç olabilir!
15 Haziran 2022 - 10:16


AKP ve MHP tarafından hazırlanan, sosyal medya ve internet medyasına yeni yaptırımların öngörüldüğü 40 maddelik Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri, TBMM Adalet Komisyonu’nda devam ediyor.

Hukukçu Keram Altıparmak, düzenlemeyle ilgili Twitter hesabından dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Altıparmak, "Yasa geçtiğinde 'enflasyon yüzde 100' demek suç olabilir. Dahası eğer bunu anonim hesabınızdan derseniz, Twitter sizin bilgilerinizi savcılığa bildirmek zorunda" diye yazdı.

Altıparmak, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:
"Yeni sosyal medya düzenlemesinin ne getirdiği tam anlaşıldı mı emin değilim. Bir örnekle açıklamak iyi olabilir. Yasa geçtiğinde enflasyon %100 demek suç olabilir. Dahası eğer bunu anonim hesabınızdan derseniz Twitter sizin bilgilerinizi Savcılığa bildirmek zorunda.

Bir başka örnek vereyim. Anonim hesaptan kolluğun şiddet kullandığına dair bir bilgi paylaştınız. Savcılık bunun yalan haber olduğuna karar verirse, Twitter'ın ulusal temsilcisine bu kişinin kimlik bilgilerini bildir diyecek. Twitter bildirmezse Twitter'a erişim engellenecek.

Aynısı seçimler sırasında da gerçekleşebilir. Seçimde yolsuzluk olduğunu söylediniz diyelim. Savcı da bunun yalan haber olduğuna karar verdi. Ve Twitter talep edilen bilgileri vermedi. Seçim günü en çok 4 saat içinde Twitter engellenebilir.

Ne sosyal medyada ne de muhalefet tarafında bu gelenin ne kadar vahim olabileceğinin görülmediğini düşünüyorum. Gerçekten bugüne kadar yapılan tüm düzenlemelerden daha vahim bir şey yoldaki."


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum