Instagram, Facebook ve WhatsApp 6 saat sonra tekrar erişime açıldı!

Sosyal medya platformları Instagram, Facebook ve WhatsApp'ta yaşanan 6 saatlik erişim sorunu düzeldi. Kullanıcılar bu platformları yeniden kullanmaya başladı. Facebook'tan yapılan açıklamada sorunun düzeldiği ancak, eski haline dönmesinin zaman alacağı duyuruldu.

Instagram, Facebook ve WhatsApp 6 saat sonra tekrar erişime açıldı!
05 Ekim 2021 - 02:30 - Güncelleme: 05 Ekim 2021 - 02:44
Instagram, Facebook ve WhatsApp'ta yaşanan erişim sorunu sonucu 6 saat boyunca bağlantı sorunu yaşandı. Sorunun kaynağı bilinmezken, kullanıcılar uzun bir süre bu sitelere giriş sağlayamadı.

6 SAATLİK DURGUNLUK
Web sitelerinde gerçekleşen sorunlarına ilişkin anlık bilgiler sağlayan 'Down Detector' internet sitesi, dünya genelinde yaşanan sorunun TSİ ile 18.44'te başladığını açıklamıştı.

İLK AÇIKLAMA!
Söz konusu soruna ilişkin her üç sosyal medya platformunu da çatısında barındıran Facebook'un İletişim Direktörü Andy Stone, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Uygulamalarımız ve ürünlerimize erişimde bir sorun olduğunun farkındayız. Mümkün olan en kısa sürede her şeyin normale dönmesi için çalışıyoruz, verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz." ifadesini kullanmıştı.

Stone, söz konusu uygulamalara hangi ülkelerde erişim sorunu yaşandığına ilişkin detay ise paylaşmamıştı.

6 SAAT SONRA PROBLEM GİDERİLDİ
Facebook, Instagram ve WhatsApp sunucularında yaklaşık 6 saattir devam eden problem giderilerek 01.30'da tekrardan erişime açıldı.

Facebook sözcüsü, hizmetlerin çalışmaya başladığını ancak eski haline dönmesinin biraz daha zaman alacağını duyurdu.

FACEBOOK HİSSELERİ YÜZDE 5 DEĞER KAYBETTİ
İnternet kesintilerini ve kesintilerin etkilerini izleyen NetBlocks, WhatsApp, Instagram ve Facebook kesintisinin küresel ekonomiye maliyetinin 160 milyon dolar olduğu tahmininde bulundu. Facebook'un hisseleri yüzde 5'e yakın değer kaybetti. 

SORUNUN NEDENİ BULUNAMADI
Sorunun nedeni hâlâ netlik kazanmazken, bir siber güvenlik firmasının üst düzey yetkilisi Dane Knecht, internet trafiğini ulaştırmak üzere ağlar tarafından kullanan Facebook Sınır Geçit Protokolü yollarının 'internetten çekildiğini' ifade etti. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre; siber güvenlik uzmanı Kevin Beaumont, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Bu çok büyük bir konfigürasyon hatasına benziyor, Facebook şu sıralar esasen internette yok" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum