'İnsanların çıkardığı gazlardan koronavirüs bulaşabilir' iddiası

İngiltere’de hükümet yetkilileri koronavirüsün bulaşma yollarına dair ilginç bir iddiada bulundu. Yetkililer, koronavirüsün insanların çıkardığı gazlar aracılığıyla bulaşabileceğini ileri sürdü.

'İnsanların çıkardığı gazlardan koronavirüs bulaşabilir' iddiası
25 Temmuz 2021 - 11:28

Koronavirüs, mutasyona uğrayarak dünya genelindeki yayılımını ve etkisini sürdürürken, İngiltere'de hükümet yetkililerinden ilginç bir açıklama geldi. İngiltere’de hükümet yetkilileri, başka ülkelerde koronavirüsün insanların çıkardığı gazlar aracılığıyla bulaşabileceğini söyledi.

The Telegraph gazetesine konuşan İngiliz hükümet yetkilileri bu iddialarına kanıt olarak Avustralya’daki bir tuvalette iki kişi arasında genomik bağlantılı bir izleme bağlantısını sundu. Yetkililer, pek çok ülkede koronavirüsün insanların çıkardığı gazlardan da bulaşabileceğine dair ‘güvenilir görünen bilgiler’ edindiklerini söyledi.

Başbakan Boris Johnson’ın sözcüsü, konuya ilişkin bir bilgi sahibi olmadıklarını dile getirdi. Hükümetin tüm bilimsel kanıtları incelemeye almaya devam ettiğini kaydetti.

Hindistan’daki bir üniversitenin Eylül 2020’de yaptığı araştırma, insanların çıkardığı gazın, bakterilerin yayılmasını mümkün kılabilecek mikro partikülleri taşıma eğilimi gösterdiğini ortaya koymuştu. Alıntılanan bir Çin kaynaklı araştırmada ise, iç çamaşırının hastalıkların insan gazıyla yayılmasını önlemekte etkili bir korunma yöntemi olduğu belirtilmişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum