İngiltere Parlamentosu, Çin'in Uygur Türklerine soykırım uyguladığını söyledi

İngiltere Parlamentosu Çin'in Doğu Türkistan'daki insanlık dışı suçlarını Soykırım olarak tanımladı. ABD, Kanada ve Hollanda'dan sonra soykırımı tanıyan dördüncü ülke İngiltere oldu.

İngiltere Parlamentosu, Çin'in Uygur Türklerine soykırım uyguladığını söyledi
23 Nisan 2021 - 09:06

Çin'in Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türklerine yönelik baskı ve uygulamaları İngiltere tarafından “soykırım” olarak tanımlandı. İngiltere Parlamentosu, Çin'in "hak ihlalleri" eylemlerini durdurması için hükümete çağrıda bulundu.

İngiliz Parlamentosu Çin hükümetinin Uygur Türklerine yönelik kitlesel insan hakları ihlalleri ve insanlığa karşı suçlarını “soykırım” olarak değerlendirerek, Çin’in Doğu Türkistan'daki  eylemlerini kınadı. İngiltere Parlamentosu, Çin’in Uygur Türklerini hedef alan eylemlerinin durdurulması için hükümete harekete geçme ve Pekin’e yönelik baskıyı artırma çağrısında bulundu.

Karara ilişkin değerlendirmede bulunan Milletvekili Yasmin Qureshi, "Bugünkü oylama, bir dönüm noktası olmalı. Sincan bölgesindeki ihlallerin büyüklüğünü kimse inkar edemez" dedi.

Parlamentoda milletvekilleri tarafından onaylanan karar ile ilgili olarak, önergeyi parlamentoya sunan milletvekili Nusrat Ghani, soykırımla mücadelenin Çin tarafından kontrol edilmeye çalışıldığını ve mahkemeye giden her yolun kapatıldığını ifade etti. Ghani, “Hükümetimiz kontrolü geri almalı” dedi.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum