İngiliz medyası yazdı: Cemal Kaşıkçı'nın katilleri 7 yıldızlı lüks otellerde yaşıyor

Türkiye ile Suudi Arabistan'da krize neden olan Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin İngilizler çarpıcı bir iddia ortaya attı. Guardian'ın haberine göre, Kaşıkçı'nın suikast timindeki en az üç kişi, Riyad’da Arabistan hükümeti tarafından işletilen 7 yıldızlı bir yerleşkede özgürce yaşıyor.

İngiliz medyası yazdı: Cemal Kaşıkçı'nın katilleri 7 yıldızlı lüks otellerde yaşıyor
31 Aralık 2021 - 11:13

2018 yılında İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın suikast timindeki bazı kişiler hakkında çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Suudi Arabistan hükümetine muhalif olan Kaşıkçı, 2 Ekim 2018'de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülmüş, cesedinin parçalandığı ortaya çıkmıştı. Kaşıkçı’nın ölümü Suudi Arabistan tarafından 18 gün sonra doğrulanmıştı.

7 YILDIZLI
İngiliz Guardian gazetesinin Suudi istihbaratından üst düzey yetkililerle bağlantılı bir kaynağa dayandırdığı özel habere göre, Kaçıkçı'yı öldüren timden en az üç kişi, cinayet nedeniyle suçlu bulunmalarına rağmen Riyad'da Suudi hükümeti tarafından işletilen 7 yıldızlı bir yerleşkede yaşıyor ve çalışıyor.

Guardian'a konuşan kaynak, söz konusu yüksek güvenlikli sitede suikast timindeki isimleri gören görgü tanıklarının durumu doğruladığını aktardı. 2019-2020 tarihlerinde görülen bu kişilerin sitedeki çalışma alanları ve spor salonunu da kullandığı, son derece rahat göründükleri ve aile üyelerinin sık sık kendilerini ziyaret ettiği belirtildi.

SUUDİ MAHKEMESİ HAPSE MAHKUM ETMİŞTİ
Kaşıkçı cinayetinden yargılanan kişiler, Suudi Arabistan'daki mahkeme tarafından suçlu bulunmuş ancak birçok kesim davanın kurmaca olduğunu savunmuştu. Suikast timindeki bazı kişiler idama mahkum olmuş, daha sonra cezaları müebbet hapse çevrilmişti.

Guardian'ın haberine göre, suikast timindeki isimlerin dışarıda özgürce dolaşması, Riyad'ın Kaşıkçı cinayetinde adaletin sağlanacağı yönündeki sözüne dair şüpheleri artıracak.

ABD istihbaratının bu yılın başlarında açıkladığı bir istihbarat raporunda, Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın onayıyla öldürüldüğü belirtilmişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum